Zima w tym sezonie nas nie rozpieszcza. Z powodu warunków pogodowych w najbliższy weekend (15-16 lutego 2014 roku) zawody Salomon Nordic Sunday na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie odbędą się na trasie sprinterskiej, o długości minimum 1,6 km. Dokładny przebieg trasy i dystans podamy w czwartek lub piątek.

Źródło: Stacja Jakuszyce

Źródło: Stacja Jakuszyce

Ze względu na brak opadów śniegu i przeciętne warunki na trasach, a także zbliżający się Bieg Piastów, nie możemy zorganizować biegu na dłuższym dystansie. W każdy weekend na Polanie Jakuszyckiej pojawiają się setki, o ile nie tysiące biegaczy przygotowujących się do Biegu Piastów, którzy także muszą mieć warunki do treningu. Stąd decyzja o biegu sprinterskim. – Minimalny dystans to 1,6 kilometra, ale jeżeli do weekendu dopada śniegu, a są takie prognozy, to trasa może się wydłużyć do dwóch i pół, a nawet trzech kilometrów – zapowiada Beata Lepka ze Stacji Jakuszyce, organizatorka SNS-a.

Zgodnie z harmonogramem biegi stylem dowolnym odbędą się w sobotę, a klasykiem – w niedzielę. Nie zmieniają się także godziny startu; sobota – godz. 11.00, niedziela – godz. 10.30.

Zmienia się natomiast system rywalizacji na nadchodzący weekend. – Zawodnicy będą startowali czwórkami. Start co minutę, a o rozstawieniu danej czwórki decyduje pozycja w generalce. Najpierw startują najlepsi zawodnicy, a potem ci z dalszych miejsc w klasyfikacji generalnej – wyjaśnia Beata Lepka. – Oczywiście czas mierzony jest netto.

Przypomnijmy, że finał cyklu Salomon Nordic Sunday, połączony z Małym Biegiem Piastów i Finałem Pucharu Polski Amatorów PZN odbędzie się w niedzielę 23 lutego. Aby być sklasyfikowanym w generalce na koniec sezonu, należy zaliczyć 3 z 4 startów w SNS-ie w tym sezonie.

Przypomnijmy także o zasadach punktowania, które pozwalają na zdobycie sporej liczby punktów do generalki, przy małych stratach czasowych do zwycięzcy, a te w sprintach są przecież niewielkie…

źródło: www.sns-nartybiegowe.pl