Spadł śnieg, zaświeciło słońce, dopisała frekwencja - na Rodzinną Dziesiątkę zjechały narciarskie familie z całego kraju i nie tylko! Pobity został rekord frekwencji - do mety dotarło 340 osób. Indywidualnie wygrali Łukasz Bronowicki i Anna Gałek, a wśród rodzin Haniszewscy. To była pierwsza konkurencja 41. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który odbywa się w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

Po raz kolejny w tym sezonie aura okazała się łaskawa, dzięki czemu mogliśmy dobrze przygotować trasę i dzisiejsza Rodzinna Dziesiątka (bieg na 10 km techniką klasyczną) odbyła się zgodnie z planem. Piękna pogoda poprawiła wszystkim umowy, więc już na starcie atmosfera była wspaniała.

Na trasie walka toczyła jednak na całego. Piotr Habrat uciekł rywalom i bardzo długo prowadził, ale Łukasz Bronowicki nie poddawał się. Zaatakował na ostatnim kilometrze i zwyciężył. Na mecie promieniał radością - to jego pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

Łukasz Bronowickifot. Leszek Kosiorowski / Łukasz Bronowicki

Anna Gałek okazała się najlepsza wśród pań. Na mecie mówiła wprawdzie, że narty słabo jechały, ale i tak jej przewaga nad drugą Moniką Judką była spora.

Gałek i Judkafot. Leszek Kosiorowski / Anna Gałek i Monika Judka

- Startujemy tu od 1980 roku, ja byłem pierwszy! - opowiadał z entuzjazmem i szampanem w ręku lider zwycięskiej drużyny rodzinnej Lesław Haniszewski. Przez dziesięciolecia rodzina Haniszewskich się powiększała, a start w Biegu Piastów stopniowo stawał się rodzinną tradycją. Dziś jej zespół liczył aż dziewiętnaście osób, które w sumie mają 669 lat. - Mamy jeszcze rezerwy - mówił lider drużyny.

Haniszewscyfot. Leszek Kosiorowski / Rodzina Haniszewskich

W Rodzinnej Dziesiątce pobiegło aż 70 rodzin, oprócz nich wiele osób wystartowało indywidualnie. Ustanowiony został rekord frekwencji - do mety dotarło 340 zawodników i zawodniczek, podczas gdy w ubiegłym roku 318.

Jutro bieg na 15 km klasykiem Memoriał Stanisława Michonia - legendarnej postaci narciarstwa biegowego, trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów, w tym pierwszej edycji w 1976 roku, a później odkrywcy wielu talentów narciarskich i ich trenera. Start o godz. 10.

Kalendarz kolejnych zawodów w ramach 41. Biegu Piastów:
27.2 – Nocna Dziesiątka
3.3 – bieg na 30 km techniką dowolną i na 9 km klasyczną
4.3 – bieg na 50 km techniką klasyczną
5.3 – biegi na 25 i 16 km techniką klasyczną

Klasyfikacja najstarszych rodzin:
1) Haniszewscy 669 lat.
2) Pietruszko 554 lata.
3) Lipińscy 246 lat.

Klasyfikacja najszybszych rodzin (cztery najlepsze wyniki łącznie):
1) Haniszewscy 3:43:02
2) Linkiewicz 3:44:35
3) Pawłowscy z Ustronia 3:45:24.

Wyniki indywidualne Rodzinnej Dziesiątki - http://wyniki.datasport.pl/results2056/