- Cieszę się ze zwycięstwa, ale najbardziej ze spotkania ze wszystkimi, którzy tu startowali i kibicowali. Dziękuję za ogromny doping na trasie! - powiedziała mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk po dzisiejszym (02.03.2019) zwycięstwie w pięknym stylu na dystansie 50 kilometrów klasykiem w 43. Biegu Piastów.

biegpiastow0303 2

Justyna Kowalczyk wygrała ze sporą przewagą nad dwoma czeskimi gwiazdami Adelą Boudikovą i Klarą Moravcovą. To było drugie zwycięstwo Królowej Polskich Nart w Biegu Piastów. Pierwszy raz wygrała w 2017 roku.

Jej udział wywołał ogromne zainteresowanie innych biegaczy, kibiców i mediów. Fani mistrzyni docierali do trasy, by ją dopingować, na nartach i pieszo z różnych stron Gór Izerskich. Wżdłuż ostatniej prostej i wokół mety – głównie dla Justyny – zgromadziło się około tysiąca ludzi, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę.

biegpiastow0303fot. Justyna Kowalczyk, autor - Marcin Oliva Soto

Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego metra. Na ostatnią prostą wpadło razem siedmiu zawodników, z których najszybszy okazał się Czech Pavel Ondrasek. Tuż za nim finiszował Paweł Klisz. Trzecie miejsce zajął Niemiec Florian Rhode. Czwarty na mecie Jan Antolec został zdyskwalifikowany za łyżwowanie.

biegpiastow0303 1

Na 50 km wystartowało 1613 zawodników z 32 krajów z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii. Pod względem frekwencji w pięćdziesiątce Biegu Piastów, odkąd udział zawodników jest kontrolowany elektronicznie, to drugi wynik w historii. Więcej biegaczy startowało jedynie w 2009 roku, pierwszym po wejściu Biegu Piastów do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

biegpiastow0303 3

Aura była umiarkowanie łaskawa - bez opadów, wiatru i słońca, z niewielkim mrozem, który sprawił, że tory stały się bardzo szybkie. Trasa wiodła przez urocze zakątki Gór Izerskich ze startem na Polanie Maliszewskiego i metą na Polanie Jakuszyckiej.

Wśród zawodników byli stali bywalcy jakuszyckich zawodów, ale nie brakowało i debiutantów. Jednym z nich był mistrz i wicemistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski, który ukończył bieg w dwie godziny i pięćdziesiąt cztery minuty i zajął 233 miejsce.

Silna grupa przyleciała z Londynu z Paddym Fieldem - animatorem biegówek w Anglii i przyjacielem Biegu Piastów od wielu lat. Duża część tej grupy debiutowała nie tylko w Biegu Piastów, ale w ogóle w biegu na nartach.

W niedzielę ostatni akord 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego – bieg na dystansie 25 km. Swój udział zgłosiło prawie 2 tysiące biegacze z 22 krajów.