Niestety mało kto może pozwolić sobie na co sezonową wymianę nart na nowe, lub luksus posiadania kilku par nart dobieranych zależnie od warunków panujących na stoku, wybranego stylu jazdy,  czy specyfiki wybranej miejscówki. Narty służą nam zwykle kilka sezonów, dlatego w  momencie wymiany sprzętu na nowy rodzi się pytanie; jakie narty wybrać dla siebie?

Oczywiście większość sklepów sportowych oferuje nam usługi  wykwalifikowanego personelu, który jest w stanie doradzić w kluczowych tematach, jednak przed pójściem do sklepu warto podstawową wiedzę o dostępnych na rynku nartach.

fot: andes.org.uk

fot: andes.org.uk

Obecnie sklepy oferują niemal wyłącznie narty carvingowe, czyli po prostu taliowane, ale o tym za moment. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka nart dostępnych w sprzedaży.

Allround - to w tej chwili chyba najpopularniejszy rodzaj nart, przeznaczony dla średnio zaawansowanych narciarzy lubiących niezbyt szybką jazdę, niewymagającą wielkiego wysiłku. Szerokość nart należących do tej grupy najczęściej pozwala na sprawną jazdę jedynie ma przygotowanych stokach, jazda w głębokim, kopnym śniegu może być utrudniona ze względu na skłonność nart do zapadania się w puch.

Allmountain - to narty nieco bardziej uniwersalne. Ze względu na poszerzoną budowę nadają się zarówno do jazdy w puchu jak i na przygotowanym stoku, na którym jednak ustępują prędkościom nartom typu allround. Stosunkowo niewielka sztywność tych nart sprawia, że ich prowadzenie nie wymaga wielkiego wysiłku.
Race to narty dla zaawansowanych narciarzy lubiących szybką lub bardzo szybką jazdę po dobrze przygotowanych stokach wolnych od muld. Charakteryzują się sporą wagą i doskonałym trzymaniem w zakrętach. Ich prowadzenie wymaga większych umiejętności oraz wysiłku, jednak wrażenia z jazdy na nich wszystko rekompensują. Zależnie od własnych preferencji można dobrać narty slalomowe , lub gigantowe, które różnią się długością i taliowaniem.

Freeride to bardzo szerokie narty przeznaczone do jazdy w głębokim śniegu.

Dodatkowo, często możemy spotkać się z nazwami takimi jak: easycarver - czyli narty dla początkujących, narty twin`tipowe czyli deski z zaokrąglonymi tyłami, które umożliwiają jazdę tyłem, oraz narty skiturowe - szerokie narty przeznaczone do górskich wycieczek z uwzględnieniem stromych podejść, najłatwiej rozpoznać je po wiązaniach których zasada działania podobna jest do wiązań w nartach biegowych.

Narty freeride, fot: freeride-alpin.at

Narty freeride, fot: freeride-alpin.at

Znając już podstawową charakterystykę nart dostępnych na rynku zastanówmy się jakie parametry odgrywają najważniejszą rolę przy wyborze nowego sprzętu?

Twardość, czyli inaczej podatność krawędzi na docisk. Im wyższa twardość narty, tym więcej trudności sprawi nam ona przy wprowadzaniu jej w zakręt, jednak kiedy już uda się ją opanować, będziemy mogli skorzystać z luksusu błyskawicznej reakcji nart na polecenia. Miękkie narty wymagają mniej wysiłku, łatwo wprowadzić je w zakręt, lecz zdecydowanie gorzej trzymają się stoku. Krótko mówiąc im lepszy narciarz tym narta powinna być twardsza.

Długość nart Długie narty charakteryzują się stosunkowo niską podatnością na skręcanie, wysoką stabilnością i bardzo dobrym trzymaniem toru jady. Z kolie krótkie narty to wielka dynamika skrętów, niska stabilność i gorsze trzymanie.

Talia- taliowanie narty odgrywa bardzo istotną rolę w budowaniu charakterystyki jezdnej narty. Różnica szerokości dziobów i miejsca znajdującego się pod wiązaniem determinuje promień skrętu. Z reguły im większe taliowanie tym mniejszy promień skrętu i większa łatwość wchodzenia w zakręty. Z kolei szerokość narty pod wiązaniem wpływa znacząco na dynamikę jazdy, czyli płynność i szybkość przechodzenia z zakrętu w zakręt.

Powyższe parametry to jedynie te najistotniejsze punkty o których należy wiedzieć podczas zakupów. Trzeba pamiętać, że najważniejsze przy wyborze sprzętu są własne preferencje. Jeśli narty traktujemy jedynie jako formę rozrywki w czasie tygodniowych ferii, nie warto inwestować w drogi wymagający sprzęt, jeśli jednak znajdujemy w sobie żyłkę sportowca, trzeba zastanowić się w którą stronę chcemy się roziwjać i dopieru w oparciu o świadomość własnych potrzeb wybrać odpowiedni sprzęt.

W następnej części poradnika omówione zostaną buty i wiązania narciarskie.
Zapraszamy do lektury!