Andrzej Bargiel na celownik wziął Laila Peak.

"To już oficjalne! #karakoramskiexpedycja Więcej informacji już wkrótce! Bądźcie czujni:)" - o takiej tajemniczej treści wpis na Facebook'u zamieścił Andrzej Bargiel.

It’s official! #karakoramskiexpedition More info coming soon! Stay tuned 😉 📸 Karim Hayat / Carlo Cosi Thanks to...

Posted by Andrzej Bargiel on Monday, April 12, 2021

Rąbka tajemnicy uchyla Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki:

"Kolejna próba na Laila Peak!" - napisali jej przedstawiciele udostępniając post Bargiela.

Kolejna próba na Laila Peak !

Posted by Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki on Tuesday, April 13, 2021

Laila Peak zlokalizowana w Dolinie Hushe w pobliżu Lodoworu Gondogoro w Karakorum. Laila Peek ma wysokość 6096 metrów i charakterystyczny kształt włóczni. Jej północno-zachodnia twarz ma nachylenie 45 stopni na ponad 1500 metrów pionowych.

Andrzej Bargiel jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie, rekordzistą świata w biegu na Elbrus oraz pierwszym Polakiem, któremu w 2013 r. udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma na nartach oraz zjechać z jego wierzchołka.

Ustanowił rekordowy czas wejścia na szczyt Manaslu i jako drugi człowiek w historii zjechał z tego szczytu na nartach do bazy.

W 2015 r. jako pierwszy człowiek na świecie zjechałem na nartach z osławionego szczytu Broad Peak, a w kolejnym roku po tym wyczynie pobił o 12 dni rekord ustanowiony w 1999 r. przez Denisa Urubko i Andreja Mołotowa w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR tzw. Śnieżnej Pantery.


źródła:
- andrzejbargiel.pl
- FB/Summit Karakoram
- FB/Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
- FB/Andrzej Bargiel

fot: FB/Andrzej Bargiel