Po chwilowym ociepleniu w Tatry wróciła zima i wiele wskazuje na to, że marzec może być tradycyjnie najlepszą częścią sezonu skiturowego w polskich górach.

Dłuższe dni, lepsza pogoda, a przy tym wciąż niskie temperatury, pozwalają w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje sprzęt skiturowy.

Z pewnością nie zabraknie osób, które będą chciały spróbować tej formy aktywności górskiej po raz pierwszy. Jak pokazują dane na temat wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, w tym sezonie znacznie wzrosła liczba osób, które po górach wędrują właśnie na nartach. Niestety zwiększony ruch skiturowy znajduje swoje odzwierciedlenie także w statystykach wypadków TOPR (po więcej informacji na ten temat odsyłam do rozmowy z udziałem Jana Krzysztofa, Naczelnika TOPR i Jana Krzeptowskiego-Sabały z TPN dostępnej tutaj).

Jak zatem łatwo i bezpiecznie rozpocząć swoją przygodę ze skituringiem? Jakich błędów unikać na początku?

Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w najnowszym odcinku serii #poradylawinowe:

 #poradylawinowe to seria przeszło 30 filmów edukacyjnych realizowanych do 5 lat w ramach akcji Kursy Lawinowe PZU. W kolejnych odcinkach omawiane są tematy związane z planowaniem i przygotowaniem wyjść w góry, oceną zagrożenia, partnerskim ratownictwem lawinowym, czy posługiwaniem się sprzętem skiturowym, rakami i czekanem.

Filmy dostępne są na kanale youtube.com/kursylawinowepl i profilach @kursylawinowe na Facebooku i Instagramie.

Jacek Będkowski
kursylawinowe.pl