Wybierasz się w góry, żeby odpocząć a zamiast tego czeka cię długi ogonek do wyciągu, tłum i przepychanie podczas zjazdu. Jeśli masz tego dosyć jest na to świetna alternatywa. Coraz więcej narciarzy, którzy szukają kontaktu z naturą i ciszy wyrusza poza trasy narciarskie.

Dzięki nartom skiturowym wyposażonym w specjalne wiązania i foki możesz pożegnać się z wyciągami. Czeka cię walka ze słabościami pod górę i euforyczny zjazd w dół, bez tłumów, bez wyciągów i kolejek. Jazda poza trasami zaczyna być modna, narciarze coraz częściej uciekają od zatłoczonych stoków. Nie chodzi tutaj tylko o ekstremalne doznania i towarzyszącą jeździe adrenalinę, ale głównie o bliskość przyrody, spokój i ten jedyny pozostawiony za sobą pierwszy ślad.

Skituring w Maso Corto. Źródło www.skiturowe-tatry.plSkituring w Maso Corto. Źródło www.skiturowe-tatry.pl

Z narciarstwem skiturowym wiążą się również takie dyscypliny jak ski-alpinizm i narciarstwo ekstremalne. Czym się różnią i na czym polegają?

Skituring to wędrówka na nartach po górskich szlakach, szczytach, dolinach i przełęczach, można ją określić jako górską turystykę narciarską.

Skituring w Tatrach. Źródło www.skiturowe-tatry.plSkituring w Tatrach. Źródło www.skiturowe-tatry.pl

Narciarstwo ekstremalne to zjazdy w bardzo trudnym terenie górskim, ścianami i żlebami o dużym spadku i wysokim stopniu trudności.

Anna Figura podczas zjazdu w Tatrach. Źródło www.skiturowe-tatry.plAnna Figura podczas zjazdu w Tatrach. Źródło www.skiturowe-tatry.pl

Ski-alpinizm nazywany również narciarstwem wysokogórskim to połączenie wędrówki na nartach, wspinaczki zimowej oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim o znacznym stopniu nachylenia i dużym niebezpieczeństwie obiektywnym. Istotą ski-alpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się od dziedzin pokrewnych, jak skituring czy narciarstwo ekstremalne, w których pewne elementy są pominięte (np. narciarz ekstremalny zostaje przetransportowany na grań za pomocą śmigłowca lub skutera śnieżnego, skiturowiec porusza się w terenie nie wymagającym wspinaczki).

Podczas zjazdu w Tatrach. Źródło www.skiturowe-tatry.plPodczas zjazdu w Tatrach. Źródło www.skiturowe-tatry.pl

Współczesne narty skiturowe nawiązują swoją funkcją do dawnych „desek”, na których nasi pradziadowie mogli przemierzać bezkresne obszary zasypane śniegiem. Kiedy szli pod górę, mocowali do spodów nart specjalne pasy z foczej skóry, której włosie ograniczało cofanie się narty. Z biegiem lat narty coraz bardziej udoskonalano, a za głównych prekursorów uważa się Norwegów. To właśnie w tym kraju nastąpiła rewolucja narciarska, kiedy to wprowadzono nowe techniki jazdy na nartach - telemark i chrystiania. W Polsce uprawianie narciarstwa było bardzo modne w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, a to za sprawą między innymi takich osób jak Mariusz Zaruski czy Józef Oppenheim. To oni byli wielkimi propagatorami turystyki zimowej, mają na swoim koncie pierwsze zimowe wejścia i zjazdy z wielu szczytów tatrzańskich, pisali również przewodniki i inne publikacje dotyczące narciarstwa. To właśnie Oppenheim jest twórcą określenia „wyrypy narciarskiej”. Odwagę i sprawność narciarzy z tamtych czasów możemy podziwiać w legendarnym filmie „Biały ślad” z 1932 roku.

M. Zaruski i R. Kordys na Zaworach 1908 r. Źródło materiały archiwalne Muzeum TatrzańskiegoM. Zaruski i R. Kordys na Zaworach 1908 r. Źródło materiały archiwalne Muzeum Tatrzańskiego

J. Oppenheim na Długim Upłazie. Źródło materiały archiwalne Muzeum TatrzańskiegoJ. Oppenheim na Długim Upłazie. Źródło materiały archiwalne Muzeum Tatrzańskiego

Skituring z roku na rok zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Slangowo mówi się o nim foczenie, od używanych do podchodzenia fok. Dzięki sprzętowi do skituringu możemy zobaczyć więcej, bo poruszamy się szybciej, a także dotrzeć tam, gdzie w samych tylko butach przy dużych opadach śniegu jest to niemożliwe.

Prekursorami skituringu w Polsce byli przed kilkunastoma laty ratownicy TOPR i GOPR oraz przewodnicy górscy. Dzisiaj jedne z najważniejszych zawodów w ski-alpiniźmie noszą imię zmarłego tragicznie wielkiego entuzjasty skiturów, naczelnika TOPR i ratownika – Piotra Malinowskiego.

Zawody w ski alpinizmie w Tatrach Polskich. Źródło www.skiturowe-tatry.plZawody w ski alpinizmie w Tatrach Polskich. Źródło www.skiturowe-tatry.pl

Jacek Żebracki
www.ski-alpinizm.pl