Wspinanie sportowe na olimpiadzie w Tokyo 2020.

Na Igrzyskach Olimpijskich co jakiś czas pojawiają się różne nowe dyscypliny. W tym roku na olimpiadzie w Tokyo 2020 swój debiut zaliczają m.in. skateboarding, surfing, karate czy wspinanie sportowe.

Wspinanie sportowe, które pojawi się na Olimpiadzie w Tokyo w przeciwieństwie do wspinaczki tradycyjnej nie wymaga wstawiania zdejmowanej ochrony podczas wspinania. Odbywa się ono najczęściej na sztucznych ścianach, na salach gimnastycznych - tak aby warunki pogodowe miały jak najmniejszy wpływ na ostateczny wynik rywalizacji.
Rozróżnia się tu następujące konkurencje:
bouldering,
prowadzenie,
wspinaczka na szybkość,
wspinaczka łączna – zawiera w sobie trzy poprzednie konkurencje i ta właśnie dyscyplina przewidziana jest na tegorocznej Olimpiadzie.
Odbywają się także zawody we wspinaczce lodowej. We wspomnianych konkurencjach rywalizują osobno kobiety i mężczyźni.
Wspinania na czas odbywa się w ten sposób, że zawodnicy dwójkami rywalizują ze sobą w systemie pucharowym. Ustawienie ścianki zawsze jest takie samo, a ścianka wspinaczkowa sama w sobie liczy 15 m.
W prowadzeniu zaś, zawodnicy układu chwytów nie znają i liczy się najwyżej dotknięty punkt Ogólnie na swoją próbę mają oni 6-8 minut.
Gdy chodzi o bouldering, to tu akurat zawody odbywają się rotacyjnie (po 5 minut) – na czterech ściankach pod którymi rozłożone są materace.
Polskę reprezentuje Aleksandra Mirosław.
Specjalizuje się we wspinaczce na szybkość. W Tokyo mierzy dość wysoko i chce powalczyć o medal. Jej trenerem jest mąż – Mateusz Mirosław.
W rywalizacji w Tokyo udział weźmie również reprezentująca Włochy - Laura Rogora z WildClimb.
Przy tej okazji warto również wspomnieć o jeszcze jednym akcencie z Polski.
Otóż, nasz Adam Pustelnik na Igrzyskach Olimpijskich w Tokyo 2020 występuje jako główny lider ds. wyznaczania tras.
Adam Pustelnik (członek Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi) to polski wspinacz, taternik i alpinista. Jest synem himalaisty – Piotra Pustelnika. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Łódzkim.

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sportowefakty.wp.pl/,
https://eurosport.tvn24.pl/,
Wikipedia.