Słynie on przede wszystkim z 50-60 metrowych dróg do pokonania w jednym wyciągu. 

We francuskim Masywie Centralnym znajduje się rejon wspinaczkowy Tarn. Słynie on przede wszystkim z 50-60 metrowych dróg do pokonania w jednym wyciągu. Jednak są tu również trasy dla osób z mniejszym doświadczeniem. W rejonie wąwozu Tarn każdy może znaleźć coś dla siebie, a przygodzie ze wspinaczką towarzyszą niezapomniane widoki!
Gorges du Tarn – położenie, budowa geologiczna
Gorges du Tarn znajduje się w południowo-zachodniej części Francji, w krainie geograficznej, zwanej Masywem Centralnym, nieopodal miasta Millau. Sam wąwóz Tarn rozciąga się na długości 35 km. Z kolej sektory wspinaczkowe grupują się na odcinku 3 km w okolicach miasteczka La Malene. Okolice te buduje skała wapienna, a w samym wąwozie dominują dziurki oraz klamki. Nie spotkamy się tu natomiast z rzeźbą naciekową. Drogi prowadzą zazwyczaj przez lekkie oraz duże przewieszenia, jest tu też trochę pionów. Wąwóz Gorges du Tarn słynie przede wszystkim z długich, wymagających, liczących 50-60 m dróg, jednak jest tam równie dużo znacznie krótszych tras, które liczą 15-20 m. W rejonie Tarn przeprowadzono około 1400 dróg, a ich liczba z roku na rok wzrasta.
Niewątpliwa uroda okolic w połączeniu z piękną scenerią wąwozu, a także malowniczymi średniowiecznymi miasteczkami oraz wyśmienitą kuchnią sprawia, że Gorges du Tarn to kierunek wybierany nie tylko przez wspinaczy o zacięciu sportowym, lecz też przez osoby, chcące wypocząć i powspinać się rekreacyjnie. Najlepsze warunki do wspinania panują tu wiosną i jesienią, lecz można się tu z powodzeniem wspinać też latem. Trzeba jednak odpowiednio dobierać sektory w zależności od aktualnego kąta padania promieni słonecznych. Najpopularniejsza forma noclegów w tym miejscu to campingi.
W Gorges du Tarn popularne są także spływy kajakowe, które rozpoczynają się w miejscowości La Malene. Wąwóz stanowi także atrakcję samą w sobie – spacery w tym pięknym otoczeniu czy relaks nad rzeką są też popularnymi formami wypoczynku. Sainte-Enimie to z kolei miasteczko, które praktycznie nie zmieniło się od średniowiecza. W Millau znajduje się urokliwa starówka, można też tu zobaczyć najwyższy wiadukt w Europie.

Wąwóz Gorges du Tarn w Masywie Centralnym – sektory wspinaczkowe
Pierwszym sektorem wspinaczkowym od strony miasta La Malene jest Planete Causse. Sektor ten oferuje wspinanie w lekkim przewieszeniu, na drogach o długości do 30 m, charakteryzującymi się trudnościami od 7b do 8a. Wystawa ściany w Planete Causse jest południowa. L’osife znajduje się około 50 m od Planete Causse. Sektor ten uchodzi za jedną z perełek Tarn. Drogi mają tu zwykle 15 – 30 m i często prowadzą w sporym przewieszeniu. Mamy tu duży wybór tras o trudnościach od 7a do 7c. Następnie przechodzi się przez tunel wykuty w skale i odbija w prawo, a następnie podchodzi stromą ścieżką w górę, gdzie znajduje się sektor Gullich. To ulubione miejsce miłośników dużych przewieszeń i krótkich, palczastych dróg z przedziału trudności od 7c+ do 8c.
Kolejnymi sektorami są Le Navire, Calmez-vous i na końcu Tennessee, który ma opinia największej perełki całego rejonu. Tutaj drogi sięgają nawet 70 m, a przedział trudności, przedziały trudności to od 7b+ do 8b. Właśnie tu znajdziemy najwięcej francuskich wspinaczy obdarzonych nieziemską wytrzymałością. Dalej znajduje się sektor l’Amphi, z drogami o bardziej przystępnych długościach – do 30 m, a trudności wynoszą tu od 7a do 7c+. Dalej na południe położone są dwa sektory z łatwiejszymi i krótszymi trasami, to De que fas aqui? oraz Foetus. To miejsca polecane w szczególności dla początkujących wspinaczy.
Wchodząc do wąwozu od drugiej strony, czyli od miasteczko Les Vignes, jednym z pierwszych sektorów jest Cancer, który to oferuje krótkie, przewieszone drogi o trudnościach rzędu od 7a do 7b. W kanionie Gorges du Tarn znajduje się jeszcze wile innych, mniejszych sektorów.

Marek Lonta