Aleksandra Kałucka zdobyła złoty medal we wspinacze na szybkość podczas Akademickich Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej,

które są rozgrywane w Innsbrucku. Trzecia była jej siostra Natalia Kałucka, aktualna mistrzyni globu w tej konkurencji.

Wiele wskazuje na to, że trzecie w historii AMŚ we wspinaczce sportowej znów będą niezwykle udane dla polskiej reprezentacji. Biało-czerwoni w pierwszym dniu startów błyszczeli na ściance w Innsbrucku w swojej flagowej konkurencji. Wszystko za sprawą kobiet, które znakomicie spisały się w rywalizacji na szybkość, a dwie z nich – siostry Kałuckie – zakończyły ją z medalami. Konkurencję wygrała Aleksandra, a trzecia była siostra Natalia. Reprezentujące Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie bliźniaczki przedzieliła Włoszka Giulia Randi.

– Przed startami były pewne problemy z systemem pomiaru czasu. Było dużo falstartów, pojawiały się nerwy, ale później ułożyło się po naszej myśli – komentuje Tomasz Mazur, szkoleniowiec reprezentacji Polski na AMŚ we wspinaczce sportowej. – Przede wszystkim chciałam się skupić na braku falstartu, zajęciu dobrej pozycji, żeby pewnie pobiec. Wiedziałam, że w takich warunkach muszę dać z siebie niemal wszystko, żeby nie popełnić błędu ze zbyt szybkim startem. Ze spokojną głową mogę więc podejść do czwartkowego startu w boulderingu – mówi Aleksandra Kałucka, złota medalistka w czasówce w Innsbrucku.

Piąta w finale wspinaczki na czas była debiutująca na międzynarodowej arenie Agata Lesiewicz. Z kolei Bartłomiej Podlewski po zaliczeniu falstartu odpadł w eliminacjach.

– Trzeba było mocno się skoncentrować na pozycji startowej, co udało się Agacie. To super wynik dla niej – uważa Mazur.

To nie koniec wtorkowych występów biało-czerwonych w Innsbrucku. Awans do środowego półfinału w prowadzeniu wywalczyli Ida Kupś i Olaf Malinowski, zajmując odpowiednio ósme i dwudzieste pierwsze miejsce. Na ten sam dzień zaplanowano również finał tej konkurencji.

– Oboje są gotowi do walki. Postawa Idy jest zaskoczeniem, z pewnością jest przygotowana, aby awansować do finału. Z kolei u Olafa może zadecydować dyspozycja dnia. W eliminacjach startował już jako drugi, co mogło mieć wpływ na zapamiętanie drogi – wyjaśnia Mazur.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Skład reprezentacji Polski na Akademickie Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej

Kobiety: Natalia Kałucka (klub: KU AZS ANS Tarnów/uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie; konkurencje: na czas, bouldering), Aleksandra Kałucka (KU AZS ANS Tarnów/Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie; na czas, bouldering), Ida Kupś (KS Korona Kraków/Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; bouldering, prowadzenie), Agata Lesiewicz (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Mężczyźni: Olaf Malinowski (Pol-Inowex Skarpa Lublin/Politechnika Lubelska; bouldering, prowadzenie), Bartłomiej Podlewski (KS Sportiva Tarnów/Politechnika Krakowska; na czas).

Program Akademickich Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej

Środa, 15 czerwca – półfinały prowadzenia (10:00-12:00), finał kobiet w prowadzeniu (19:00-20:00) i mężczyzn (20:00-21:00), dekoracja medalistów w prowadzeniu
Czwartek, 16 czerwca – kwalifikacje w boulderingu (10:00-15:00)
Piątek, 17 czerwca – półfinały (10:00-12:30) i finały (17:30-19:30) w boulderingu, dekoracja medalistów w boulderingu, ceremonia zakończenia mistrzostw (ok. 20:30)

mat.pras. Akademickie Mistrzostwa Świata