Czy da się połączyć pasję do wspinania z ciążą i macierzyństwem?

Osoby, których pasją jest wspinanie, identyfikują się jako wspinacze. Mogą być jednocześnie nauczycielami, inżynierami czy księgowymi, ale istnieje duża szansa, że i tak w pierwszej kolejności będą mówić: „jestem wspinaczem”. Jednak kiedy kobieta, która się wspina, zostaje mamą, często zapomina o tej części swojej tożsamości. W najnowszym filmie The North Face Caroline Ciavaldini, należąca do teamu sportowców marki, pokazuje, że wcale nie musi tak być.
Caroline ma na swoim koncie wiele wspinaczkowych sukcesów, wśród których wymienić można zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w Chamonix w 2011 roku czy pierwsze kobiece przejście La Voie Petit na wschodniej ścianie Grand Capucin, uważanej za najtrudniejszą technicznie wielowyciągową drogę w Alpach Francuskich.
Pod koniec 2018 roku Caroline stanęła jednak przed zupełnie nowym wyzwaniem – na świat przyszedł jej pierwszy syn, Arthur. Zarówno ona, jak i jej partner James Pearson, od samego początku wiedzieli, że chcą łączyć rodzicielstwo ze swoją wielką pasją do wspinania. Dziś nie ukrywają, że okazało się to być jednym z najtrudniejszych zadań, jakie postawiło przed nimi życie. Mimo wszystko – nie poddali się i wytrwale dążyli do swoich celów.
Kiedy codzienność młodych rodziców zaczęła powoli układać się po narodzinach syna, zdecydowali się na drugie dziecko. Caroline wiedziała już, co ją czeka i była pewna, że nadal nie zamierza rezygnować z tego, co jest nieodłączną częścią jej tożsamości - wspinaczki.
"W społeczeństwie utarło się, że po urodzeniu dziecka trzeba zapomnieć o sobie i swoich potrzebach i po prostu być mamą. Tak, jestem mamą, ale jestem też wspinaczką. Bez któregokolwiek z tych elementów nie byłabym w pełni sobą " – mówi Caroline.


„Po urodzeniu dwójki dzieci zdałam sobie sprawę, że muszę nadal się wspinać, żeby być dobrą mamą. Potrzebuję przestrzeni, żeby rozwijać swoją pasję, bo dzięki temu odnajduję
w sobie zapał także do spędzania czasu z dziećmi” – dodaje.
Więcej na ten temat dowiedzieć się można z najnowszego filmu The North Face - „Baby Steps”. To osobista podróż, w której śledzimy losy Caroline od ostatnich miesięcy jej drugiej ciąży, po czas po porodzie, kiedy łączy macierzyństwo ze stopniowym powrotem do wspinaczki i regularnych treningów.
"Jesteśmy w zasadzie pierwszym pokoleniem wspinających się kobiet, które rodzą dzieci i chcą nadal się wspinać. Jest to więc zupełnie nowa rzecz. Chcemy dać innym mamom narzędzia i wskazówki poprzez dzielenie się trudnościami, jakie pojawiły się na naszej drodze oraz rozwiązaniami, które zadziałały w naszym przypadku – wszystkie drobne sztuczki, stopniowo i małymi krokami" – podsumowuje Caroline.
Aby obejrzeć nowy film i dowiedzieć się więcej o losach Caroline, kliknij tutaj oraz obserwuj The North Face na Instagramie @thenorthfaceuk i Facebooku @thenorthface.

mat.pras. Snow.PR