Silesia Boulder Cup 2016/17 czyli III Puchar Śląska w Boulderingu to jedna z wielu, spośród lig jak i boulderowych wtorków, czwartków czy piątków, okazja do rywalizacji sportowej na małych formacjach. Cykl ten charakteryzuje się formułą zbliżoną do rywalizacji finałowej na zawodach PZA w Boulderingu, poprzez punktowanie flasze, czy wyczyszczenie zbędnych chwytów z ściany co znacznie umila zabawę. Ponadto SBC wyróżnia się nie tylko rzadszą częstotliwością, ale i różnorodnością formacji gdyż żadna ze ścian liczących się do klasyfikacji generalnej się nie powtarza. Nie ukrywajmy że dla wielu uczestników to tylko konkretniejszy trening czy wspólny wspin z szerszym gronem znajomych. Zobaczcie jak wyglądało to w tym roku…

Silesia Bouldering Cup 2017W tym roku też nie było łatwo :) Fot. P. Ćwiąkała

Tradycyjnie otwarliśmy Puchar na Bunkrze w Rudzie Śląskiej gdzie routesetterski duet Jacków Czechów (W Skale) przygotował dla zawodników dwadzieścia interesujących problemów w tym jedną niezwykle interesującą formację a mianowicie rysę którą udało się przejść się tylko zwycięscy eliminacji Mateuszowi Czempielowi!

Silesia Bouldering Cup 2017Walka X-Teamu w Bunkrowej Rysie. Fot. P. Ćwiąkała

Następna była PrimaRoca w Bielsku-Białej gdzie mieliśmy rywalizację połączoną razem z trzecią edycją Dominatora. W zawodach wzięło udział ponad 80 osób. Bouldery autorstwa Roberta Wykręta były bardzo zróżnicowane, jednakże królowały przewisy i dachy z racji samej architektury panelu. Wśród kobiet wyraźnie dominowała Joanna Gach. Z kolej u panów Kamil Sucharski wyprzedził o 1 punkt Mateusza Czempiela i Martina Chytila.

Silesia Bouldering Cup 2017Struktury i przewieszenia dominowały na PrimaRoce w Bielsku-Białej. Fot. P. Ćwiąkała

I tak przenieśliśmy się na najbardziej wysunięta na północ ściankę w cyklu SBC 2017- CW Klif w Tarnowskich Górach. Debiutująca w pucharze eliminacja miło przywitała wszystkich wspinaczy wspaniałymi, pełnymi technicznych trików problemami autorstwa Grzegorza Mroza. Z Tarnowskich Gór z największą ilością punktów wyjechali Joanna Gach i Adam Mach :)

Silesia Bouldering Cup 2017Żółte dwójki (albo fakery) były prawdziwą zmorą dla wspinaczy w CW Klif. Fot. mysticlimb.pl

Przedostatnia eliminacja zagościła na Gliwickiej ścianie Jasna31. Autorem tamtejszych problemów był Kacper Matuszak. Wachlarz boulderów rozpościerał się bardzo szeroko: od technicznych pionów po szpaxach aż po mocne przechwyty w dachu. Tym razem najlepsi okazali się Leonia Zając oraz Łukasz Kudła.

Silesia Bouldering Cup 2017Gosia precyzyjnie haczy piętę w swoich Triopach na Jasnej31 w Gliwicach. Fot. P. Wrona

Wreszcie przyszedł czas na finał… Rybnicka Cechownia to miejsce kultowe dla śląskiego środowiska wspinaczkowego i tak było i tym razem. Serca wspinaczy były podbijane tam na wiele sposobów: poprzez budkę z Ratunkowymi Hamburgerami (przez żołądek do serca :)), poprzez idealną do ładowania muzę na żywo w którą zaopatrywał nas DJ Arqus W i przede wszystkim poprzez problemy autorstwa lokalsów pod wodzą gospodarza Mateusza Czempiela.

Silesia Bouldering Cup 2017Zmagania na świeżo oddanej do użytku połaci ściany podczas finału na CW Cechownia. Fot. P. Ćwiąkała

Zawody jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem, na podstawie oddanych kartek z wynikami w zawodach we wszystkich pięciu eliminacjach wzięło udział 172 zawodników w tym 42 kobiety i 130 mężczyzn.

Klasyfikacja generalna TOP30 SBC 2017:

Silesia Bouldering Cup 2017wyniki Pań

Pełne wyniki Pań: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1tGGUgJgefPmvWXsZpINSoqQ2C0nIGu9rjGpbqIeTg6A/edit?usp=sharing

Silesia Bouldering Cup 2017wyniki Panów

Pełne wyniki Panów: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Iwb8Qb970kzessGJkxF394UuqpjifuDMc9EIdA7i0xI/edit?usp=sharing

Dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie na zawody, mamy nadzieję, że przygotowane imprezy podobały się wszystkim. Do zobaczenia na IV Pucharze Śląska w Boulderingu.

Jacek Czech