To nie tak, że nagle samochód marki Jelcz został wysłany daleko na wschód

– aż w Himalaje, mając promować polską myśl techniczną i nasze osiągnięcia motoryzacyjne ówczesnych lat. Prawda jest zupełnie inna i zdecydowanie bardziej przyziemna. Po prostu, samochód ten był na stanie PZA, którym szefował wówczas Andrzej Zawada.

Któregoś razu został on „jak zwykle”, podwieziony do domu przez kierowcę jelcza – Mirka Wiśniewskiego. To właśnie wtedy zrodził się pomysł dalszej wyprawy. I tak zimą w 1974 r., po przejechaniu 40 tys. km i po przekroczeniu 11 granic, finalnie tytułowy pojazd dostarczył sprzęt do bazy pod Everestem, skąd wyruszyła narodowa wyprawa na Lhotse (8516 m n.p.m.).

W 1979 r. Wiśniewski pokonał trasę raz jeszcze, wioząc zaopatrzenie na kolejną wielką wyprawę – mowa o pierwszym zimowym ataku na Mount Everest (8848 m n.p.m.).

Polski jelcz w Himalajach zagościł wielokrotnie. Było to przy okazji wyprawy:

na Broad Peak w 1975 r.,

na Gasherbrum w 1975 r.,

na Annapurnę South w 1979 r.,

na Himalchuli w 1985 r. (szczyt w Himalajach w Nepalu o wysokości 7893 m n.p.m. - leży na południe od Manaslu).

Co jakiś czas podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy, mające na celu upamiętnić te fakty z życia naszych lodowych wojowników i ich podróżowanie samochodem marki Jelcz.

Z okazji 50. rocznicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje odbędzie się ponowna ekspedycja takim historycznym pojazdem. Chodzi o poinformowanie i rozsławienie komu tylko się da sukcesów i potęgi działań polskich himalaistów z tamtych lat, a także polskiej myśli technicznej.

Ta najnowsza podróż nie będzie miała za cel dowiezienie himalaistów w góry, jak najbliżej się da, by ci zaczęli się wspinać. Tym razem chodzi o coś więcej, o niesienie pomocy humanitarnej w zaprzyjaźnionym przytułku w Katmandu.

Organizatorem wyprawy jest Maciej Pietrowicz – syn jednego z himalaistów – uczestnika wypraw z lat 80. Cała ta ekspedycja rusza w sierpniu tego roku. Start z Jeleniej Góry. Trasa będzie liczyć ponad 10 000 km w jedną stronę i ma przebiegać przez takie kraje jak: Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Turcja, Iran, Pakistan, Indie i Nepal.


Więcej o wyprawie w serwisie:

www.sladamiuczestnikow.pl


 

Bartek Michalak

Źródła:

http://www.portalgorski.pl/,

https://www.rmf24.pl/,

Internet (ogólnie).