gościem spotkania będzie Rafał Fronia

w ramach cyklu Ludzie Gór. Wydarzenie będzie miało miejsce 9 lutego o godzinie 20 w Kinie Rialto w Poznaniu. 

Rafał Fronia sam zapowiada mityng z poznańską publicznością:
„Anomalia Karakorum mówi, że w tym masywie ocieplenie klimatu nie postępuje tak, jak w innych częściach świata, a to nieprawda. Góry pozbawione lodowego spoiwa umierają na naszych oczach.
Broad Peak (8051 m n.p.m.) atakowałem trzy razy. W roku 2007 atak szczytowy pokrzyżowała pogoda i akcja, podczas której z grani szczytowej znoszono ciało Markusa Kronthalera. W 2011 spędziłem tam zimą trzy miesiące, lecz dopiero samotny atak w 2022 roku pozwolił mi spełnić daną Górze obietnicę – że będę próbował, aż się uda.
Stało się to za trzecim razem. Ale czy to koniec relacji z Górą? I czym jest tytułowe pielgrzymowanie w Góry Najwyższe? O tym właśnie chciałbym Wam opowiedzieć w Poznaniu, który tak bardzo lubię.”
BIOGRAM
Rafał Fronia – Jeleniogórzanin, sportowiec i miłośnik ultra-maratonów, kartograf, właściciel Wydawnictwa PLAN i marki Galileos.pl, mówi o sobie, iż jest Romantykiem Gór Wysokich, którego wrażliwość i postrzeganie świata ukształtowały właśnie Góry, które to słowo zawsze pisze dużą literą. W dorobku literatury górskiej ukazały się jego trzy książki: bestsellerowa „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”, pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach „Rozmowa z Górą”, a ostatnio refleksyjna powieść „Pasażer Bezpamięci”.
Uczestnik wielu wypraw w Góry Najwyższe, m.in. na oba Gaszerbrumy, Broad Peak, Nanga Parbat, Manaslu, Makalu, Lhotse, Dhaulagiri, Nanda Devi czy Baruntse, w tym kilku zimowych. Zasłynął także publikowanymi w Internecie dziennikami z Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku.
Wspinał się w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Zdobył trzy ośmiotysięczniki: Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), Lhotse (8516 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.).
SŁOWO OD ORGANIZATORA
– Mariusz Sprutta poleca:
„Opowieść naszego gościa to kompilacja zdjęć i filmów, oraz narracji kreowanej na żywo – fotografia, kino, literatura i erudycja w najwyższym wydaniu, czyli z poziomu 8000 m n.p.m. Rafał opowiada o Górach i Ludziach Gór, a czyni to świetnie, z wielką wyobraźnią i swobodą emocji. Podczas prelekcji gęsto sieje trafnymi refleksjami, niebanalnymi przemyśleniami, czasem stawia diagnozy i wypowiada recepty. Jak mawiają znawcy tematu: Rafała nie można przestać słuchać. Przekonajcie się sami, zwłaszcza ci, którzy jeszcze go nie poznaliście. Zapraszam serdecznie, pozdrawiam gorąco i do zobaczenia!”

materiały organizatora