Test 8 crash padówPiękno boulderingu jak zapewne wiecie tkwi w jego prostoście. Puszczasz się, albo nie dogina Ci się do końca to spadasz. A jak spadasz to już wielcy uczeni stwierdzili nigdy do góry! Zatem każdy szanujący się wspinacz głazowy musi mieć przynajmniej jeden miękki materac co by ten upadek ("nie puściłem! powtarzam tam było mokro ot co!") uczynnić przyjemniejszym i bezbolesnym. Prezentujemy test 8 topowych crash padów dla tych, którzy latać się nie boją.

 

Test został wykonany przez seriws climbing.com. Spośródł 15 padów cioranych i upadanych pośród przeróżnej maści ogródków skalnych wybranych zostało 8 topowych modeli, których zalety Wam prezentujemy.

Wychodzimy z założenia że świat jest globalną wioską i sąsiad sąsiadowi pada pożyczy ew. kupi, więc nie wycinamy mało znanych w rodzimym kraju modeli. Poza tym warto też zobaczyć na czym śpią pod skałami nasi sąsiedzi zza oceanu :)

Organic SimpleOrganic SIMPLE (medium) 48"x36"x4"

Ulubiona mata testerów, bo aż czterech z nich chciało zabrać go do domu i postawić w miejsce swojego łóżka. Miesiąc testów pozwolił temu crash padowi znaleźć się na szczycie listy. Wypełniony jest specjalną pianką poprawiającą parametry amortyzacji, natomiast pokrycie wierzchnie jest także z pianki, ale o otwartych komórkach co pozwala na łagodne lądowanie z wysokości od 1,5 do 6 metrów. Jeśli chodzi o trwalość to dostał 5/5 punktów. Mimo ciągłego pakowania, rzucania, przesuwania i szurania nie udało się złamać choćby jednej klamerki. Minusem jest to, że pad nie trzyma drobnego sprzętu kiedy go złożymy. Jest za twardy. Polecam plecak! Świetny do tego typu zastosowań!

- 175$
- organicclimbing.com
- pianka Stellar

Metolius Bailout

BAILOUT Metolius (medium) 48"x36"x4"

"Duży, by czuć się dobrze na highballach, ale nie aż tak by go znienawidzić podczas noszenia". Bailout wyróżnia komfortowe ramiona do noszenia oraz system do szybkiego rozwijania, który obejmuje 3 wytrzymałe klamry. Mieści sprzęt na jeden dzień (żywność, woda, buty, kurtka), ale nic poza tym. Testowany na highballach i mimo gęsto zbitej pianki nie było to zbyt bolesne dla kostek i stóp. Jest ogromny, ale co ważne po rozłożeniu, kryje sporo ziemi pod nami a mimo to nadal komfortowo mieści się w samochodzie.

- 142&
- metoliusclimbing.com
- idealny dla bulderowca samotnika
- wycieraczka do butów

Mad Rock Mad PadMad Rock MAD PAD (medium) 48"x36"x5"

Ten pad jest ulubioną matą wspinaczy już od kilku ładnych lat. Cechuje go trwałość i niska cena. Chodzą słuchy, że po czterech latach używania gubi tylko jedną klamerkę. Jest bardzo miękki i upadek na niego to czysta przyjemność, jednak do highballi może być zbyt miękki. Ma szelki do noszenia, niestety brak rączek do przeciągania. Kupując go od razu dostajemy gratis kanapę, paski od pleców można zaczepić tak, że wygodnie się na nim siedzi.

- 139,95&
- madrockclimbing.com
- wytrzymały, wytrzymały, wytrzymały
- może robić za kanapę

Mammut SohoMammut SOHO (large) 47"x39"3,5"

Mega pakowny i to jest jego główna zaleta. Składa się w trójwymiarowy trójkąt, a do tego można go jeszcze nieźle dopakować w różne dziwne rzeczy. Posiada wąski profil, więc szukanie tego jedynego głazu pomiędzy drzewami nie będzie już tak uciążliwe. Jednak jego oryginalny kształt ma swoją wadę, nie jest zbyt ekonomiczny do zapakowania do samochodu. Jesli chodzi o wytrzymałość to 3 miesiące testów pokazały, że daje radę z wieloma upadkami.

- 199,5$
- mammut.ch
- idealny dla fotografów i muzyków (chłopaki sobie jaja tu robiły z jego pakowności przyp. aut.)
- wąski na plecach

Misty Mountain StealthMisty mountain Stealth (small) 48"x35"x3"

Mały pad dla tych, którzy chcą wcisnąć ostatnią poduszkę do auta. Jest świetny do niskich startów i lądowań niezbyt wysoko nad ziemią, nie będzie problemu z tym że możesz oszukiwać. Rozdziela się na dwie części, więc idealnie nadaje się do wypełniania szczelin czy asekurowania długich trawersów. Paski na plecach oraz pas biodrowy powodują, że nosi się idealnie, tylko trzeba uważać na mniejsze rzeczy włożone do niego, mogą wypaść. Ma za długie paski, które czepiają się wszystkiego i wszystkich, no ale od czego są nożyczki i zapalniczka.

- 295,95$
- mistymountain.com
- super kompaktowy

Stonelick YoseStonelick Yose (medium) 48"x36"x4,5"

Posiada innowacyjny pomysł eliminacji martwego punktu w miejscu zginania pada, dodatkowo zapobiega to nadmiernemu zużywaniu i ubijaniu pianki w miejscu jego zginania. Nawet na krzywej powierzchni pad się nie złoży, gdyż specjalny zawias działa na zasadzie zamka. Jednak jeśli ptrzebujesz pada, który idealnie się dostosuje do powierzchni no to niestety wtedy to cudo będzie minusem. Piankia użyta do wypełnienia pozwala spadać komfrtowo ze wszystkich (normalnych :)) wysokości. Minus? Ano niewygodny system nośny na plecach

- 279 $
- stonelickingclimbing.com
- innowacyjny zawias

Flashed ShogunFlashed Shogun (large) 66"x42"x4"

Największa powierzchnia lądowania, największa waga, w ogóle ogromny pad, którym zaasekurujesz również kolegę na sąsiednim głazie :) Dobrze dopracowany system nośny i pas biodrowy sprawiają, że mimo ogromnych rozmiarów całkiem dobrze się go niesie. Cała konstrukcja składa się na 3 części co pozwala jest na upchanie kilku szpargałów. Pianka to idealne połączenie miękkości i gęstości. Sprawdzał się od niskich baldów po highballe.

- 365 $
- flashed.com
- może robić za łóżko
- wieeelki!

Kinetik NewtonKinetik Newton (large) 48"x41"x3,5"

Idealny dla tych, którzy mimo licznych próbach przekonania uparli się że plecaka nosić nie będą w skały. Świetnie rozbudowany system zabezpieczający nasze rzeczy wewnątrz złożonego pada. Jest obudowany niczym kokon. Po rozłożeniu paski i płachty oraz kieszonki trzymają całą konstrukcję zwartą i nie pozwalają jej zaczepiać się o konary czy kamienie podczas przesuwania. Spód dodatkowo pokryty jest winylem co nadaje mu świętną wtytrzymałość. System nośny ma 3 możliwości regulacji względem wysokości niosącego. Pianka nie jest bardzo miękka ani bardzo twarda dostosowana jest do upadków do rozsądnej wysokości, highballe odpadają.

- 210$
- kinetikclimbing.com
- zamiast plecaka :)

źródło: climbing.com