Wspinanie w rytmach elektroCiekawy artykuł fotografa Bena Herndona, która poza dwiema życiowymi pasjami (wspinaczką i fotografią) ma też trzecią, czyli dobry, elektroniczny bit. Oceńcie sami jak mocny bass wpływa na pracę łuczków na karawądkach i dogięcie bicepsa podczas mocnych ruchów.

Czasami Zen jest przepustką do wniebowstąpienia. Jest jednak też tak, że żadna ilość wdychanej pranajamy czy pozytywnego nastaniewnia nie pomoże nam w przybliżeniu się do upragnionego celu. W obecnych czasach trzeba odejść od stereotypowego postrzegania "skalnego wojownika" i skupić się na poszukiwaniu tych upragnionych odgłosów uderzeń perkusji, przestrzennego pogłosu, psychodelicznych syntezatorów wokalu czy klimatycznych pomruków basu. Czy to dubstep, glitch, muzyka taneczna, trip-hop, drum'n'base znalezienie tej jedenej optymalnej nuty dla nas może pomóc w "wytańczeniu" swojego wymarzonego projektu.

Trochę nauki

Dzięki badaniu częstotliwości fal przy użyciu elektro-encefalogramu naukowcy połączyli pozytywny wpływ muzyki na nasz mózg z niższym tempem muzyki klasycznej. To dobra wiadomość dla tych, którzy swój okrzyk radości lub stęk mocy wydają w tonacji w której grana jest "Aria na strunie G" Bacha. Jednak dla większości nie jest to muzyka, która wyzwala w naszych mięśniach nieopisaną moc. Okazuje się bowiem jednak, że najważniejszym czynnikiem decydującym czy muzyka jest odpowiednia czy nie jest kolejność piosenek. Dynamiczne utwory ze zmianami rytmu, kontrastowymi riffami, zmianami nastroju czy połamanym rytmem i tonacją, pobudzają w naszym mózgu ośrodki odpowiedzialne za "uczenie się i przechowywanie informacji" (wg. badań Laurence O'Donnell III).

Skuteczność tych zabiegów pokazała terapia muzyczna, w której autystyczny chłopiec nauczył się wiązać buty jak tylko zadanie zostało "wgrane" w piosenkę. Rytm pomógł mu zorganiozwać swoje fizyczne ruchy w czasie. Przypomina to coś? Prawa krawądka, lewa w na oblak, noga w dziurkę i...

Istnieją także inne korzyści w słuchaniu elektronicznej muzyki podczas wspinania. Warto wspomnieć, że dynamiczne utowory zwiększają "elektryczną oporność skóry". Nie wiadomo co to do końca znaczy (:D), ale warto dodać, że daje to więcej tarcia i pozwala unikać piorunów. Nareszcie nie trzeba się za każdym razem uziemiać! Po drugie muzyka ze zwiększoną częstotliwością rytmu zwiększa częstość akcji serca, co przyśpiesza przepływ krwi, na przykład w ramionach...

Muzyka
Nie jest to nowość w skali światowej, że jakoś się utarło, że będąc wspinaczem słucha się bardziej elektronicznych rytmów. Zwłaszcza będąc łojantem sportowym lub bulderowcem. Co jest lepsze dubbstep czy electro? Jak z dobrym burbonem nie spróbujesz, to się nie dowiesz...

Obecnie przebierać możemy wśród przeróżnej maści gatunków muzycznych, chciałoby się powiedzieć dla każdego coś miłego. Ma to jednak sporą wadę, wśród ciekawych piosenek i setów natknąć się możemy na tony śmieci i czegoś co zamiast pomagać kieruje nasze myśli do skoków BASE, tyle że bez spadochronu, Naszczęście istnieją pewne yin paraliżujące wszystkie yang-umysły.

Najlepsi elektroniczni twórcy nie odcinają się od korzeni. Zawierają w swoich dziełach wiele tradycyjnych wpływów, które kształtowały gatunek oraz innych, tworzą swoistą mieszankę. Jednym z bardziej popularnych przykładów tego stylu jest dubstep. Jeden z entuzjastów porównał go nawet do "Jezusa walczącego z szatanem na miecze świetlne na moim podwórku". No tak, też bym chciał tego spróbować, oczywiście mówię o play liście tego Pana!

Wielu z artystów startowało miksując instrumenty przy użyciu laptopów i kontrolerów MIDI, a początki ich tracków rozbrzmiewały w słabo oświetlonych piwnicach lub pokojach internatów. Niezbyt motywujące dla wiecznie szukających idealnej linii wspinaczy? Jednak niktórzy z tych bladych, bezrobotnych electro-handlarzy stali się gwiazdami, których muzyka często przemieniła się w elektroniczne złoto i wypełnia stadiony.

Nawet jeśli nic z naukowego bełkotu nie trafi do Was na tyle, byście stali się wyznawcami nowej religii spod znaku E, to nic nie szkodzi, by przed następnym wypadem w skały załadować swojego playera odrobiną żywiołowości. Gwarancja niczym nie skrępowanego dopływu adrenaliny murowana.

Mały secik na początek w celu zbudowania swojej "Pionowej Motywacji":

"So Much For Love" przez Gramatik
"Dobry wieczór panie Hitchcock" przez Gramatik
"Enter The Machine" przez Pantyraid
"Basshead" przez Bassnectar
"Genesis" przez Sprawiedliwości
"Kiedy jestem Mały" przez Phantogram
"Ghostwriter" o RJD2
"Derezzed (Remixed By The Glitch Mob)" autorstwa Daft Punk
"End Of Line (Remixed By Photek)" autorstwa Daft Punk
"Daft Punk Is Playing At My House" przez LCD Soundsystem
"Krack" przez Soulwax
"Animus Vox" The Glitch Mob
"Złe Skrzydła" przez Glitch Mob
"Możemy uczynić Zatrzymaj świata" The Glitch Mob
"Lights ust Bassnectar Remix)" autorstwa Ellie Goulding
"Arguru (EDX na 5un5hine Remix)" przez Deadmau5
"Beats Beauty" autorstwa Beats Antique