Adam Ondra na Bella Regis 8c+Jak wielu mówiło kwestią czasu był kolejny OS na szczycie w wykonaniu Adama Ondry. Tym razem wybór padł na włoską Bella Regis o wycenie 8c+ w rejonie Bus de Vela. Ten trudny rejon na jakiś czas zapomniany został odnowiony przez Roberto Bassi i w osatnich czasach bardzo rozwinięty dzięki grupie młodych alpinistów wspieranych przez Gabierle Moroni.

Nie jest to jedyny akcent Moroniego w tym rejonie. Jako wizytówki pozostawił on swoje dwie drogi Il Frutto del Diavolo 8c+/9a oraz rzeczoną Bella Regis 8c+. Ondra wybrał się na tripa do Włoch niecałe 2 tygodnie temu a już 7 kwietnia udało mu się pokonać ten ekstrem i to w stylu OS. Młody Czech dokonał także pierwszego przejścia drogi 9a obitej przez Lorisa Manzana niedaleko Arco

Bus de Vela oczami i słowami Adama Ondry:
"Bus de Vela jest impunującą skałą z absolutnie unikalnym stylem wspinania. Pomimo, że otoczenie nie jest tak przyjemnie to sama skała jest bardzo estetyczna. Trasy są bardzo złożone i wymagają od wspinacza wytrzymałości, zmysłu boulderowego i czystej siły. Warto tam pojechać choćby dla samych trudniejszych dróg, gdyż te łatwe nie są już tak miłe i przyjemne.

Kiedy przyjechałem tutaj na początku wydawało mi się, że trudny on-sight będzie niewykonalny. Miałem problemy z rozgrzaniem się na 7a+ i 8a. Jednak kiedy zacząłem wspinać się na Bella Regis było całkiem przyjemnie. Pierwsza część (7c) poszła jednak źle, pomyliłem sekwencję, ale dalszą część trasy wspinałem się szybko łącznie z główny cruxem i tak oto padło 8c+ OS. Co do wyceny to nie jestem pewien. Prawie spadłem z dwóch ruchów, ale szczęściem udało mi się je utrzymać a końcówka okazała się nie aż tak znowu pompująca. Ciężko stwierdzić czy jestem w formie czy nie."

Bella Regis w wydaniu Gabielle Moroni
{youtube}QQypSEf7dY0{/youtube}