W dniach 7-9 kwietnia 2017 blisko 400 studentów walczyło w Katowicach i Sosnowcu o tytuły akademickich mistrzów Polski we wspinaczce sportowej. Najlepiej spisali się reprezentacji Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa wygrywając klasyfikację generalną wśród kobiet i mężczyzn.

Dzień 1 - bouldering
W tym roku konkurencja wspinaczkowa bouldering debiutowała w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. To obecnie chyba najbardziej popularna a z pewnością najbardziej dostępna odmiana wspinaczki. Korzysta się przy niej z niewielkie 4-5 metrowej ściany, najczęściej w znacznym przewieszeniu, zaś wspinacz nie używa uprzęży ani liny. W razie upadku czy odpadnięcia od ściany chronią go rozłożone na ziemi materace. Areną zmagań był stosunkowo nowy ale bardzo dobrze przygotowany obiekt czyli BLOKatowice. Uczestnicy zawodów grupami przyjeżdżali zmierzyć się z tzw. problemami zdobywając kolejne „bonusy” i „topy”. Z całego grona wyłoniono finalistów – sześć kobiet i sześciu mężczyzn, którzy mieli do pokonania po trzy problemy (drogi). Bezkonkurencyjny był tego dnia Piotr Schab (Uniwersytet Ekonomiczny Kraków). Srebro zdobył Piotr Czarnecki (AWF Kraków), wyprzedzając reprezentanta AGH Kraków Piotra Kalitę. Wśród kobiet prym wiodły zawodniczki AGH czyli Karolina Ośka i Olga Weber. Brąz dla Kariny Mirosław (Politechnika Lubelska).

Dzień 2 – wspinaczka na trudność
W weekend rywalizacja przeniosła się do Sosnowca na ściankę Sport Poziom 450, znaną dobrze uczestnikom poprzednich AMP. Eliminacje kobiet przebiegły bez większych niespodzianek. Do finału dostały się faworytki. Dziesięciu zawodniczkom udało się przejść dwie drogi eliminacyjne, zatem o awansie do finałowej ósemki zadecydowały czasy przejścia. Z kolei mężczyźni ocenili swoje drogi na stosunkowo łatwe, stąd obie trasy ukończyło aż 32 zawodników. W związku z tym do finału zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 12 zawodników z najkrótszym czasem przejścia. To spowodowało niespodziewany brak w finale kilku faworytów – zawodników którzy zdobywali medale podczas mistrzostw w 2016 roku. Rywalizacja po raz kolejny odbywała się przy głośnym i niezwykle żywym dopingu kibiców oraz zawodników, którzy zakończyli swoje zmagania. W finale kobiet wszystkie zawodniczki dotarły bardzo daleko, jednak całą drogę przeszła tylko Karina Mirosław (Politechnika Lubelska) – to był piękny pokaz wspinaczki. Srebro powędrowało do Majki Miedzianko (Uniwersytet Wrocławski) a brąz do Karoliny Ośki (AGH Kraków). W finale mężczyzn nikt nie podołał trasie. Trzech Panów było bliskich dojścia do końca, jednak po dłuższej chwili zmagań odpadali od ściany. Ostatecznie zwyciężył Maciej Kalita z AHG Kraków wyprzedzając klubowego kolegę Igora Fojcika. Brąz zdobywa reprezentant AWF Katowice Krzysztof Sas-Nowosielski.

Dzień 3 – wspinaczka na czas.
Ostatni dzień mistrzostw to konkurencja na czas, będąca chyba najbardziej widowiskową, a z pewnością najbardziej czytelną w obserwacji przez laika. Bo w końcu wbieganie dwójki zawodników po pionowej, 10-cio metrowej ścianie na równoległych dwóch trasach musi budzić emocje. Zmęczenie udzielało się wielu zawodnikom. Po dwóch dniach wspinaczki miało to swoje odzwierciedlenie w osiąganych czasach czy popełnianych błędach. Falstarty, odpadnięcia od ściany czy brak dotknięcia przycisku zatrzymującego czas na końcu drogi. Jednak w sporcie zdarza się to nawet najlepszym. Po długich eliminacjach wyłoniono 8 zawodniczek i 16 zawodników, którzy w systemie pucharowym walczyli już o medale. Najszybsza okazała się Patrycja Chudziak (UMCS Lublin). Za nią uplasowały się Karina Mirosław (Politechnika Lubelska) i Barbara Szumlańska (PWSZ Tarnów). Wśród panów triumfował Rafał Hałasa (Politechnika Lubelska) schodząc z czasem jako jedyny finalista poniżej 5 sekund. Drugie miejsce zdobył Jacek Kaczanowski (AGH Kraków), a trzecie Hubert Przytuła (AWF Warszawa).
W klasyfikacji drużynowej, zarównano kobiet jak i mężczyzn pewnie zwyciężył AGH Kraków. Drugi stopień podium dla UTP Bydgoszcz wśród pań i Politechniki Gdańskiej wśród panów. Trzecie miejsce dla Uniwersytetu Wrocławskiego (kobiety) i Politechniki Wrocławskiej (mężczyźni).

Trzeci rok z rzędu za przebieg imprezy odpowiedzialna była Organizacja Środowiskowa AZS w Katowicach, która ma na swoim koncie organizację I Akademickich Mistrzostw Europy we Wspinaczce Sportowej w 2015 roku. Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej współfinansowane były ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Sosnowiec oraz Miasta Katowice. Sponsorami imprezy byli również: Mammut, Singing Rock, Grivel, T-Wall, Black Diamond, Bodydry, Nikwax, Decathlon Sosnowiec, Five Ten.

Już jutro pierwsza galeria zdjęć na: www.facebook.com/ampwspinaczka

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa