A może by tak poświęcić jeden dzień (nawet mieszkając na kwaterze gdzieś w Zakopanem) na wycieczkę na Słowację (a konkretnie do Teryego chaty)? Jest to najwyżej położone całoroczne schronisko w Tatrach. Miejsce to oferuje wspaniałe widoki i górskie panoramy (w tym jeden z najefektowniejszych kotłów polodowcowych Tatr).

Chata Teryego – popularnie zwana Terinką jak magnes przyciąga miłośników gór i silnych wrażeń.

Oczywiście, że można stąd iść jeszcze wyżej... - na Lodową Przełęcz, skąd dalsza droga prowadzi aż do Jaworzyny Tatrzańskiej lub na przełęcz Czerwoną Ławkę (jeden z najtrudniejszych szlaków tatrzańskich). Są to bardzo wyczerpujące, trudne trasy i wymagają już dość dobrej kondycji i sprawności.

0308tery
fot. źródło - https://www.schroniskaturystyczne.pl/schronisko-teryego/

Skupmy się więc na samej tylko Terince. 

Najprościej jest dotrzeć tu ze Starego Smokovca pieszo lub kolejką w miejscowości Hrebienok. Następnie docieramy do Zamkovskiego chaty i dalej już prosto do Terinki. chaty Terego - trasa prowadzi stopniowo pod górę. Latem idziemy tu po serpentynach, a zimą bezpośrednio po oznaczeniach słupków.

Schronisko to zostało wybudowane w 1899 r. Obecnie obiekt oferuje 23 miejsca noclegowe w trzech salach wieloosobowych. Każde łóżko ma swoje dwa koce i poduszkę. W toaletach dostępna jest jedynie zimna woda ze studni, a stojące tu wiadro, pełni rolę niby „spłuczki”.

Mimo to, zakwaterowanie należy zarezerwować z uprzedzeniem, ale w razie braku miejsc istnieje możliwość przenocowania na podłodze jadalni.

Istnieje również opcja noclegu z wyżywieniem. Turyści mogą skorzystać z jadalni, która jest w pełni wyposażana przez słowackich nosiczy. W schronisku znajduje się również kuchnia turystyczna.

Kontakt do schroniska:
-adres:
Malá Studená Dolina, 062 01 Starý Smokovec
-telefon:
+421 949 650 315
-E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).