Integracja, zabawa, nauka i rywalizacja. Te cztery przymiotniki określają ideę krakowskiego TryTool. Także w 2017 roku odbywająca się od 7 lat impreza kładzie akcent przede wszystkim na spotkanie środowiska wspinaczkowego i przybliżenie zimowej działalności w górach tym, którzy zaczynają lub chcą zacząć.

Będą więc zawody, prezentacje, warsztaty i mnóstwo inspirujących spotkań. TryTool może sprawić, że od następnej jesieni nie będziecie mogli doczekać się zimy!

Spotkanie rozpoczyna się już o godz. 8.30 4 lutego na krakowskim Zakrzówku, mekce sprzętowego wspinania (drytoolingu). Czego można się spodziewać po tegorocznej edycji?

TryTool 2017


Zawody drużynowe i indywidualne
Znakiem rozpoznawczym TryTool są zawody drytoolingowe. W kategorii drużynowej zespoły rywalizują między sobą liczbą przejść i ich trudnością. W kategorii indywidualnej wspinanie odbywa się na wędkę. Jak to z wędkami bywa - jest tu haczyk: trzeba zadeklarować z jakim dodatkowym ciężarem uda nam się pokonać drogę.

Porozmawiaj z ekspertem
Równolegle z zawodami rozpoczynają się bloki edukacyjne i treningowe. Zaczynających przygodę zimą w górach zapewne zainteresują rady bardziej doświadczonych, a więc:
- Jaki sprzęt jest konieczny do wspinaczki zimowej. Standardy i nowinki. Będzie można dotknąć i przymierzyć raki i czekany alpejskie, czekany techniczne. Zaprezentowany będzie również sprzęt asekuracyjny, używany podczas wspinaczki zimowej.
- Pakowanie plecaka to niby oczywista rzecz. W zimie jednak lista sprzętu, który może się przydać rośnie, więc jak się spakować żeby mieć wszystko, co niezbędne, ale nie nosić na plecach 20 kg? Instruktorzy i wspinacze podzielą się wiedzą i doświadczeniem co jest potrzebne (a co nie!) na ambitniejszy trekking w zimie, a co na wspinaczkę. Co ubrać, co jeść i pić.
- Turystyka zimowa to wyzwanie. Przydadzą się patenty dotyczące wyboru sprzętu, jak klarować i skracać linę, jak zakładać podstawową asekurację itp.
- Narciarstwo wysokogórskie (skituring) uważane jest za naturalny sposób poruszania się zimą w górach. Program imprezy został rozszerzony o prezentację skituringu, zarówno dla tych, dla których narciarstwo stanie się celem samym w sobie jak i dla tych, którzy na nartach zamierzają docierać pod ścianę wspinaczkową. Jaki sprzęt więc wybrać, jak i gdzie stawiać pierwsze skiturowe kroki?

Dotknij tych narzędzi (try tool!)
Teoria daje solidne podstawy, ale to doświadczenie jest wszystkim. Oprócz wykładów i prezentacji przygotowano bloki warsztatowe, skierowane dla tych, którzy już mają pierwsze razy za sobą, jak i dla tych, którzy chcą zorientować się na czym ta przygoda polega.

- Wspinaczka lodowa stanowi wyższy stopień wtajemniczenia zimowej aktywności. Na Zakrzówku w bezpiecznych warunkach można dotknąć jej niektórych elementów:
- Jak sprawnie wkręcać śruby i jak zrobić stanowisko zjazdowe w lodzie (ucho Abałakowa)
- Jak należy wbijać dziabkę i pewnie stawać na zębach raków
- Jakie niebezpieczeństwa grożą podczas wspinaczki lodowej.
- Drytooling w praktyce to kolejny z warsztatów. Instruktorzy podzielą się swoją wiedza jak używać dziabek (czekanów technicznych), jak bezpiecznie i pewnie stawać na stopniach w rakach. Przyswojenie tych wiadomości będzie można sprawdzić w sektorze drytoolowym oraz na przygotowanym trenażerze.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zima zmienia i zaostrza reguły górskiej gry, dlatego aspekt bezpieczeństwa znów będzie obecny i ważny na TryTool. Można będzie można więc poznać i trenować na manekinach udzielanie podstawowej pierwszej pomocy w warunkach górskich i terenowych. Uczestnicy będą mogli zajrzeć też do apteczki doświadczonych taterników i przekonać się jaki zestaw zabrać na krótkie wypady, jaki przyda się na długie ekspedycje.

Zabawa i integracja
Mocną stroną TryTool jest aspekt nieformalny, integracyjny. Można poznać ekspertów znanych dotychczas z facebooka, blogów i innych publikacji, można pokazać się realnie znajomym z internetu, umówić się na wspólną wycieczkę lub piwo. No, a dla tych, którzy nie chcą się wspinać, ale chcieliby coś przeżyć przez cały czas trwania imprezy będzie można skorzystać z widowiskowej tyrolki.

Program
Rezerwujcie więc czas od rana do późnego wieczora. Szczegółowy program zawodów jest jeszcze szlifowany. Jego ostateczny kształt będzie zależał również od liczby chętnych dlatego warto zarejestrować się jak najszybciej i zadeklarować chęć udziału w zawodach i warsztatach. Link do formularzy rejestracji na stronie organizatora Klubu Wysokogórskiego Kraków: http://www.kw.krakow.pl/trytool/trytool-2017/547-zapisy-na-trytool-2017.html

Organizator

Partnerzy


Główny sponsor

Złoty sponsor