Zaczynacie się wspinać w lodzie? Nie macie ochoty lub dostatecznej ilości sprzętu by od razu prowadzić w lodzie? Chcecie poćwiczyć wspinanie z górną asekuracją aby pouczyć się prawidłowej techniki i nabrać wytrzymałości do tego rodzaju wspinania. Chcecie nauczyć się wkręcania śrub lodowych podczas wspinaczki "na wędkę" zanim bedziecie je zakładać idąc "z dołem". Wyjazd do Słowackiego Raju będzie dla Was doskonałym wyborem :)

1511 raj_1Wspinaczka lodowa z górną asekuracją w Słowackim Raju (fot. archiwum autora)

Pomijając na początku walory typowo wspinaczkowe warto wspomnieć o tym, że w okresie zimowym Słowacki Raj stanowi wręcz "bajkową" krainę, a rozmaitość form lodowych tworzących się na zboczach stromych wąwozów może bardzo pozytywnie zaskoczyć :). Już tylko z tego powodu warto wybrać się tam w zimie aby zobaczyć ten lodowo - śnieżny raj. Wybór dolinek i wąwozów skalnych najdogodniejszych do wspinania zwiazany jest oczywiście z tym gdzie tworzą się najciekawsze lodospady :). Do wspinania z górną asekuracją warto wymienić Dolinę Sucha Bela.

1511 raj_3Mapka u wlotu Doliny Sucha Bela. Jednej z najbardziej atrakcyjnych do wspinaczki lodowej (fot. archiwum autora)

Będąc w Podlesoku na wlocie doliny rzuci się nam w oczy mapka na tablicy informacyjnej z rysunkiem (a jakże :)) wspinacza lodowego na tle właśnie Doliny Sucha Bela. Oficjalnie wspinanie lodowe w Słowackim Raju dozwolone jest właśnie w tej dolinie oraz w Dolinie Sokolej. W Suchej Beli "wędkę" bez konieczności prowadzenia w lodzie zawiesimy na Misowych Lodospadach całość 50 m, 85°, WI4 i Bocznym 15 m wysoki, 60° miejsce 85°, WI2 posiłkując się drabinkami.

1511 raj_4
Zavojowy Lodospad (Welonowy) i Sopel (fot. archiwum autora)

Warto pamiętać o tym żeby nie zapomnieć o asekuracji z lonży na drabinkach które mogą być oblodzone i śliskie! Ostrożnie też należy przechodzić przez drewniane zaśnieżone mostki (przydatne będą raki).

1511 raj_5Pięknie wylany Zavojowy Lodospad :) (fot. archiwum autora)

Dojście pod wyższe lodospady w Suchej Beli (ponad Misovymi) wiąże się z przejściem przez szereg stromych metalowych drabinek i podestów. Dla wspinaczy, którzy mają ochotę na prowadzenia w Suchej Beli polecam ciekawą "Nitkę" 80 m wysokości 60-80° WI4 i "Kaskadę" 12 m, 90°, WI4 oraz "Okienkowy" 10 m, 80°, WI3. Prawdziwą gratką dla wspinaczy w Słowackim Raju jest lodospad znajdujący się w Sokolej Dolinie czyli Zavojowy Lodospad 90 m wysoki 75-90° WI5.

1511 raj_6Stanowisko na mostku (kładce) po 1 wyciągu Zavojowego Lodospadu (fot. archiwum autora)

Musimy zrobić dość daleką wycieczkę aby dotrzeć pod ten piękny lodospad idąc z Klastoriska Przełomem Hornadu i stromą Sokolą Doliną, ale zdecydowanie warto :) Piękne 3 wyciągi wspinania. Stanowiska na mostkach/kładkach przecinających lodospad. Najtrudniejszy jest spionowany 1 wyciąg, a dokładnie jego pierwszych około 10-15m (WI5). Tu już trzeba dobrze się wspinać z prowadzeniem. Wyżej jest już łatwiej (WI4-WI3). Wspaniałe widoki i dzika i piękna Sokola Dolina.

Na koniec trzeba podkreślić, że na dobre warunki w Słowackim Raju często trzeba długo czekać. Potrzebnych jest więcej mroźnych dni niż choćby na niżej położonych tatrzańskich lodospadach. Jest tu po prostu ogólnie cieplej. Niemniej stromość ścian wąwozów i zaciecienie sprzyja później dłuższemu utrzymywaniu się lodów. Życzę zatem sobie i Wam aby w tym roku warunki dopisały ;)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski