Aby bezpiecznie i komfortowo przemierzać kilometry podczas wędrówki, najlepiej wszystkie potrzebne sprzęty zapakować w plecak. Pamiętajmy o kurtce przeciwdeszczowej, butelce z płynem, energetycznej przekąsce, mapie, latarce... Im dłuższa i bardziej ambitna wędrówka, tym więcej trzeba w plecaku zmieścić i nieść potem na naszych plecach. Aby wędrowało się wygodnie, należy zadbać o prawidłowe dopasowanie plecaka.

Jak dobrze dopasować plecak?

Jak dobrze dopasować plecak?

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić, które opracowała firma Rockland, producent plecaków:

Wypełnij swój plecak bagażem. Najlepiej lekkie przedmioty, takie jak np. śpiwór, umiejscowić niżej, a te cięższe w górnej części. Ściśnij pasy kompresyjne dla stabilizacji ładunku.

Załóż plecak na siebie i dopasuj pas biodrowy.

Podnieś nogę, aż udo znajdzie się pod kątem 90 stopni do ciała. Dolna krawędź pasa biodrowego powinna znajdować się na wysokości górnej części uda.

Upewnij się, że szelki stabilizujące pasy naramienne są luźne. Lekko napnij regulację.

Kąt pomiędzy szelkami stabilizacyjnymi a pasami naramiennymi powinien być w zakresie 10 do 45 stopni. Jeżeli kąt ten jest mniejszy niż 10 stopni, przenieś taśmy stabilizujące na wyższą klamrę. Jeżeli kąt jest większy niż 45 stopni, przenieść do dolnej klamry.

Jak dobrze dopasować plecak?

Rozłożenie wagi plecaka na ramiona i biodra należy zmieniać podczas wycieczki. Poluzuj pasy dla wygody w płaskim, łatwiejszym terenie. Poluzowane paski zagwarantują lepsze czucie równowagi i kontroli. Jeśli ramiona się zmęczą, poluzuj ramiączka - ciężar wtedy przeniesie się na biodra. Działając w drugą stronę, można ciężar przenieść z bioder na barki. Musimy poluzować pas biodrowy i ściągnąć pasy naramienne. Idealnie, jeśli waga plecaka spoczywa bardziej na biodrach niż na barkach.

Jak dobrze dopasować plecak?

Firma Rockland stosuje w swoich plecakach następujące systemy ułatwiające dopasowanie i zapewniające wygodę noszenia:

H2 system
Przesuwny panel tylny, który jest regulowany w celu dopasowania różnej wielkości ciała.
Pręty aluminiowe zaprojektowane zgodnie z ergonomią, aby idealnie dopasować się do ciała. Ta konstrukcja rozkłada obciążenie i zapewnia stabilność i lekkość noszenia.

W1 Economy system
System wentylacji oparty jest na panelu złożonym z wyprofilowanej siatki 3D. Poszczególne strefy oddychalności są obramowane stelażem aluminium 6061. System jest regulowany przez pasek kompresji znajdujący się w połowie panelu tylnego.

X-1 system
Stelaż składa się z dwóch stalowych prętów, połączonych na środku specjalnym, elastycznym elementem. Dzięki takiej konstrukcji stelaż zapewnia bardzo dobre dopasowane do ruchów ciała.

Jak dobrze dopasować plecak?

Jesień szczególnie sprzyja piechurom. Nie jest już tak gorąco jak latem, a pogoda bywa zaskakująco dobra. W ostatnich latach bywało słonecznie, ciepło i bez opadów nawet jeszcze pod koniec listopada. Warto zatem najbliższe weekendy przeznaczyć na wędrówki w górach przepięknie przystrojonych w jesienne kolory o tej porze roku. Na krótkie wypady Rockland poleca plecak Plume 35 lub Plume 40. Na dłuższe włóczenie się z plecakiem odpowiedni będzie Plume 60. Zatem do zobaczenia na szlaku!

Jak dobrze dopasować plecak?

O marce:
Asortyment polskiej marki Rockland obejmuje akcesoria niezbędne w podróży oraz sprzęt kempingowy, jak: naczynia i sztućce, meble kempingowe, maty, akcesoria biwakowe i wiele innych. W swojej ofercie także posiada plecaki i namioty. Wszystkie produkty Rockland wykonane są z najwyższej jakości materiałów i charakteryzują się precyzją wykonania i dużą trwałością.

Plume 35

Plecak Rockland Plume 35

Plume 40

Plecak Rockland Plume 40

Ofertę marki można przeglądać na www.ceneria.pl

baner sklepgorski