Wraz z premierą kolekcji wiosna & lato’ 2018 w polskich sklepach outdoorowych pojawiło się kilkanaście nowych oraz odświeżonych modeli butów od włoskiego Aku - jednego z liderów w segmencie obuwia terenowego. Swoim zasięgiem objęły one sześć kategorii, dedykowanych różnym formom aktywności w terenie - począwszy od modeli do wspinaczki wysokogórskiej a skończywszy na obuwiu do chodzenia po lasach i terenach podmokłych.

Oprócz znanych i cenionych bestsellerów dużym zainteresowaniem zarządzających sklepami cieszył się świeżo wprowadzony na rynek model Tengu Lite GTX, bazujący na nowoczesnym rozwiązaniu Elica Natural Stride System. Co warto o nim wiedzieć i jak nowoczesne rozwiązania technologiczne przekładają się w nim na komfort ruchu użytkownika?

Swą europejską premierę system Elica miał nieco ponad rok temu, u progu sezonu wiosna & lato’ 2017, gdy w ofercie Aku pojawiły się pierwsze, bazujące na nim modele butów. Znalazły się wśród nich zarówno modele z wyższą cholewką, dedykowane typowemu trekkingowi (np Alterra FG GTX), jak i buty z niższą cholewką - wciąż terenowe, ale jednak z nieco szerszym zastosowaniem, również do użytku miejskiego (np. Climatica Suede GTX czy La Val Low GTX). Przychylne opinie ekspertów, jak i zainteresowanie kupujących - nie tylko na naszym rynku - sprawiło, iż Aku postanowiło pójść za ciosem i rozwijać linię obuwia bazującą na świeżo wprowadzonej technologii. I tu nasuwa się pytanie…

Tengu Lite GTX

…czym właściwie jest Elica Natural Stride System i na czym polega jego fenomen?

Elica to innowacyjny, zintegrowany system podeszwowy, odpowiedzialny za naturalne przetoczenie stopy w czasie marszu. Zapewnia on dodatkową amortyzację w miejscach bardziej narażonych na wstrząsy, równomiernie rozkładając nacisk na całą powierzchnię podeszwy. Konstrukcja buta zapewnia anatomiczne i naturalne prowadzenie stopy, zapobiegając obtarciom i przeciążeniom. Zintegrowany bieżnik gwarantuje stabilizację w miejscach najbardziej narażonych na poślizgnięcie.

W jaki sposób twórcy systemu doszli do takich wniosków? Na podstawie badań biomechaniki stopy podczas marszu, przeprowadzonych na zlecenie włoskiego producenta, podzielono ruch na dwie fazy - stąpnięcie oraz wybicie. Okazało się, iż obie generują przeciążenia skupione w specyficznych punktach - po zewnętrznej stronie pięty oraz od środka przy palcach. Obrazują to poniższe grafiki, jak również film dostępny na https://youtu.be/FqKZUjyFeFQ.

Wnioski z przeprowadzonych badań zaowocowały ideą buta, który posiada dodatkową warstwę amortyzacji w newralgicznych miejscach i dopasowuje się do anatomii ruchu, redukując siłę uderzenia i rozkładając ją na dużą powierzchnię, a nie - jak dotychczas - na pojedyncze punkty. Zmieniona została również konstrukcja bieżnika, który otrzymał dodatkowe strefy zwiększające przyczepność podczas obu faz ruchu.

Badania przeprowadzone zostały przez firmę CeRiSM (Research Centre of Mountain Sport and Health), działającą przy Uniwersytecie w Weronie i od lat specjalizującą się w laboratoryjnych testach sprzętu outdoorowego. Potwierdziły one teorię specjalistów z Aku - Elica jest systemem, który idealnie podąża za ruchem stopy, znacznie ją odciążając w czasie marszu, zwłaszcza w nierównym terenie.

Korzyści są niezaprzeczalne - minimalizacja obtarć i nadwyrężeń czy zmniejszenie przeciążenia stawów to tylko najważniejsze z nich. Wszystko to prowadzi do utrzymania lepszej kondycji naszych nóg, a - co za tym idzie - również i całego ciała. Zwiększona została również żywotność bieżnika. Odtąd jest on bardziej równomiernie eksploatowany, dzięki temu możemy cieszyć się naszym obuwiem dłużej.

Tyle z teorii dotyczącej systemu Elica. A co warto wiedzieć o samym bucie, uznawanym za topowy model powstały na bazie nowej technologii?

Tengu Lite GTX

AKU Tengu Lite GTX

Trekkingowy model buta od włoskiego Aku - nowość w kontekście sezonu wiosna & lato’ 2018 i zarazem flagowy model oparty na innowacyjnej technologii Elica Natural Stride System. Kryjący się pod tą nazwą zintegrowany system podeszwowy odpowiedzialny jest za naturalne przetoczenie stopy w czasie marszu, a tym samym za zapewnienie dodatkowej amortyzacji w miejscach najbardziej narażonych na wstrząsy. W modelu Tengu Lite GTX niniejsza technologia wspierana jest przez szereg sprawdzonych już rozwiązań i materiałów, takich system Air 8000 ®, membrana Gore-Tex® Extended Comfort, rama Exoskeleton czy Vibram® Curcuma w warstwie podeszwy. Pierwszy z wymienionych systemów bazuje na świetnie oddychającym i zarazem wytrzymałym materiał tekstylnym, w warstwie cholewki kompatybilnym ze skórą zamszową. Oddychalność wspierana jest przez membranę, której dodatkowym zadaniem jest zapewnianie stopie bariery ochronnej przed wilgocią - zarówno tę powstającą wewnątrz buta, jak i związaną z opadami czy rosą. Za odpowiednia stabilizację i usztywnienie stopy odpowiada system Exoskeleton. Jego materiał bazowy stanowi lekki poliuretan, tworzący swoisty, wewnętrzny szkielet wewnątrz buta. Zaczyna się on w okolicach śródstopia, dzięki czemu odpowiednio stabilizuje kostkę wraz z całą stopą. Kolejny ważny element stanowi panel ochronny poprowadzony na całej długości buta, na jego przedzie wspierany gumowym wzmocnieniem. Dobrą przyczepność do podłoża oraz stabilizację w terenie zapewnia wspomniana podeszwa Vibram® Curcuma, wyposażona w urozmaicony i odporny na ścieranie bieżnik.

Reasumując, zastosowane w butach AKU Tengu Lite GTX materiały i technologie, uzupełniają się ze sobą wzajemnie, tworząc kompatybilną całość. Dzięki temu użytkownik otrzymuje but wytrzymały, świetnie oddychający, precyzyjnie dopasowujący się do stopy i gwarantujący stabilizację w czasie ruchu.

Specyfikacja:
• cholewka: zamsz + Air 8000 ®
• membrana: Gore-Tex® Extended Comfort
• śródpodeszwa: pianka PU + system Elica Natural Stride System
• podeszwa: Vibram® Curcuma
• waga: 540 g (pojedynczy but w rozmiarze 42)

Buty AKU Tengu Lite GTX dostępne są w czołowych polskich sklepach outdoorowych oraz multbrandowych, łącznie w trzech wersjach kolorystycznych. Dostępna jest jedna, uniwersalna damsko - męska wersja.

Sklep Górski