Czym wyróżnia się firma Y by Nordisk?

Jak powstają ich produkty, że są tak dobre? Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ich kurtki i śpiwory są najlepsze i niezawodne. Co o tym świadczy? Firma Y by Nordisk od lat zachowuje swoje standardy produkcji. Dzięki temu są wiarygodni, a personel to profesjonaliści w swoim fachu. Ich fabryka w Niemczech w Görlitz, o której pisaliśmy tutaj, wyróżnia się przejrzystością i uporządkowaniem. Tu wszystko jest na swoim miejscu.
Weźmy pod lupę puch.
Wszystkie produkty Y by Nordisk są wypełnione puchem Crystal - najlepszy i najbardziej obszerny europejski puch. Pojedynczy Crystal Down jest drobny i ma dużą średnicę (do 4 cm) oraz puszyste "ramiona", które zatrzymują powietrze oraz zapewniają optymalną wydajność.
Aby otrzymać 1 gram wypełnienia potrzebujemy 1000 kawałków Crystal Down. Crystal Down jest produkcją europejską. Puch uzyskuje się od ptaków z "wolnego wybiegu". Takich, które mają nieograniczony dostęp do naturalnego środowiska. Najlepszą jakość puchu otrzymujemy od ptaków wodnych, takich jak gęsi i kaczki. Nordisk Crystal Down pochodzi głównie z Koluda. Jest do duży rodzaj gęsi.

Fabryka Y by Nordisk w Görlitz w  Niemczech

Puch a pierze. Czy wiecie, że to nie to samo?
Puch jest znacznie lżejszy, miększy i ma lepszą izolacje. Jest bardzo ściśliwy i ma wysoki współczynnik regeneracji. To taka puszysta struktura z dużą ilością włókien, która zatrzymuje powietrze, dzięki czemu izolacja jest lepsza. Pióro zaś pęka pod naciskiem. Jego izolacja jest niska.
Wypełnienie puchowe zawiera niewielką ilość pierza. Im więcej puchu, tym produkt ma lepsze właściwości izolacyjne.
Puch wytrzymuje niewielki nacisk, zaś poddaje się większemu. Dzięki naturalnej elastyczności keratyny puch ma większą siłę oporu.
Moc wypełnienia jest mierzona przez laboratoria pod nadzorem Międzynarodowego Laboratorium Badań Puchu i Pierza w Salt Lake City w USA. Im wyższa siła wypełnienia tym lepsza izolacja.
KOD - przejrzysta informacja o jakości produktu
Każdy produkt posiada swój własny kod identyfikacyjny. Kod składa się z kilku sekcji, które mają różne znaczenie. Z takiego kodu dowiemy się jaka jest siła wypełnienia, od jakiego ptaka pochodzi puch i jaki jest stosunek puchu do pierza.
CERTYFIKATY
Produkty Y by Nordisk posiadają międzynarodowe certyfikaty RDS (Responsible Down Standard), IDFL (Międzynarodowe Laboratorium Badań Puchu i Pierza), EDFA (Europejskie Stowarzyszenie Puchu i Piór).
Jednak wewnętrzne przepisy firmy wciąż wykraczają poza te wymagane przez wyżej wymienionych.
Standardy produkcji obowiązywały wewnątrz firmy na długo przed pojawieniem się międzynarodowych certyfikatów.
Od dziesięcioleci bowiem firma ma swój własny Ethical Down Code. Oto niektóre z ich zasad:
- szacunek do natury
- własny system identyfikacji pierza, tylko dobrej jakości
- stały rozwój i poprawa standardów
- tylko produkcja europejska
- zgodność z międzynarodowymi zasadami
- wykorzystywanie pierza tylko z ptaków przeznaczonych do produkcji mięsa (nie skubie się żywych zwierząt), zwierzęta z chowu wolnowybiegowego.

Fabryka Y by Nordisk w Görlitz w  Niemczech

PAKT Z NATURĄ
Y by Nordisk dba o środowisko bo wie, że nic nie przebije Matki Natury. Żaden syntetyk nie będzie tak ciepły i tak lekki jak naturalny puch. Natura jest integralną częścią w procesie powstawania produktu. Dlatego też firma włącza się w ochronę środowiska. W jej założeniu jest produkowanie wysokiej jakości sprzętu, który ma nam służyć przez całe życie. To co wyróżnia firmę to również recykling. Wybiera takie materiały i technologie, które mają możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko. W 2014 roku wraz z firmą Toray wyprodukowali ekologiczną kurtkę puchową. Odzież Y by Nordisk jest wolna od szkodliwych polifluorokarbonów (PFC free). To związki chemiczne, które służą do uzyskiwania wodoodporności, w kontakcie z naszym organizmem powodują choroby i alergie. Y by Nordisk szuka alternatyw. Jedna z głównych zasad firmy to: "Nie zatruwamy siebie!". Dlatego też dąży do redukcji użycia szkodliwych chemikaliów w procesie produkcji odzieży. Stara się by materiały i chemikalia były przyjazne dla środowiska i nieszkodliwe.
Ręcznie robione
Warto jeszcze raz wspomnieć (pisaliśmy o tym tutaj), że każdy śpiwór jest szyty ręcznie w fabryce w Görlitz w Niemczech. W tym fachu specjalizują się od prawie 40 lat.
Podsumowując, Y by Nordisk to firma, która nie tylko produkuje najnowocześniejszy sprzęt outdoorowy, ale także dba o pracowników, konsumenta oraz środowisko. Przywiązuje dużą wagę do całego procesu produkcji. Począwszy od wyboru materiału, warunków produkcji i efekcie końcowym. Firma bierze odpowiedzialność za swój produkt, nawet jeśli masz go już w swoich rękach.

Produkty Y by Nordisk znajdziecie w Sklep Górski