Jaka jest najlepsza technologia wyrobu butów do wspinaczki? Pasja do wspinaczki to ich technologia - mówią wprost pracownicy marki Wild Climb. 

Dobra podeszwa to nie wszystko 

Jeśli moc jest ukryta w palcach, kontrola jest w podeszwach. Ale dobry but do wspinaczki to nie tylko podeszwa. Są to pręty ściągające, opaski i miękkie mieszanki z tyłu stopy. Na to zwracają uwagę w Wild Climb. 

- Nigdy nie zatrzymujemy się na aktualnym stanie. Jesteśmy dzicy i zawsze szukamy gdzie indziej! 

I jak zaznaczają, między skałą a stopą, oprócz gumy i wkładki, jest również miejsce na wsparcie: podeszwę środkową. Na przykład w Dagarze  podeszwa środkowa to mikrofilm z dwuskładnikowego materiału, który tworzy wkładkę. A więc - minimalna grubość między stopą a skałą, maksymalne wyczucie.  

Tymczasem podeszwa środkowa Pantera 2.0  jest sztywna, sięgająca prawie do pięty, aby przekazać całą możliwą siłę na najbardziej zdradliwe podparcia.   

- Z kolei pod Pantera Laser umieściliśmy „grzebień”: podeszwę środkową przecinaną poprzecznie w określonych punktach, aby… cóż, spróbuj, a zrozumiesz, co to znaczy być „wszechstronnym” - zachęcają eksperci z Wild Climb. 

  

 

Cholewka to też część buta wspinaczkowego 

- Dwukierunkowa mikrofibra: jako pierwsi w to uwierzyliśmy. Pantera Laser  swoją nazwę zawdzięcza również otworom na cholewce. W rzeczywistości poddano ją obróbce laserowej. Grafika przydatna do modulowania rozciągliwości mikrofibry, gumowe klapki, które „atakują” tył buta w punktach zginania, pośrednicząc między wrażliwością podeszwy a potrzebą utrzymania dobrego ciągu. „Inteligentne” zapięcia biegną szybko i precyzyjnie w specjalnych oczkach - opisują w marce. 

But do wspinaczki jak stopa człowieka 

- Spójrz na swoje stopy, ich kształt. Wyobraź sobie teraz „ubieranie ich”. To jest naturalna forma. Jeśli wyobrażasz sobie, że stoisz przed pionową ścianą i musisz podnieść jedną stopę, aby załadować bardzo wysoki hak i podparcie boczne, zauważysz, że wszystkie stopy zachowują się w ten sam sposób: wyginają się i próbują „przyjąć” wsparcie dużym palcem. To wszystko, nie trzeba niczego dodawać, aby zrozumieć, dlaczego buty przybierają kształty, które zaczynając od „neutralnej” podstawy wyginają się w dół i rozwijają w kierunku dużego palca - wyjaśniają miłośnicy wspinaczki z Wild Climb.  

  

I podkreślają, że próbowanie pozycji w poszczególnych punktach tego ruchu, w którym stopa podnosi się do góry, jest kolejnym krokiem prowadzącym do kształtów użytych do budowy różnych modeli ...