Wraz z narastającą falą wakacyjnych upałów, lekkie, wygodne i dobrze oddychające obuwie staje się niemal koniecznością. Dotyczy to również najmłodszych. Nic dziwnego, iż coraz więcej rodziców myśli o zakupie sandałów dla swoich pociech. Jak wybrać odpowiedni model na lato? Jakie cechy powinien on spełniać, aby, nie rezygnując z komfortu użytkowania, zapewnić dziecku odpowiednią ochronę dla jego stópek?

Priorytetem dla rodzica jest zapewnienie dziecku ochrony przez mechanicznymi urazami, na jakie narażone są jego stopy w czasie zabaw i spacerów. Ważne jest również, aby sandał chronił stopę przed nadmiarem gromadzącej się wilgoci - czy to w postaci potu powstającego wskutek upału czy wody dostającej się do sandała z zewnętrz, np. w czasie deszczu czy podczas zabawy. Sandał powinien zapewniać dziecku stabilność i dobre utrzymanie stopy w bucie, jednocześnie nie będąc podatnym na powstawanie obtarć od pasków i rzepów. Ważne jest aby był wytrzymały i odporny na ścieranie antypoślizgowej podeszwy oraz przetarcia w warstwie cholewki. Jeśli dodać do tego uniwersalność zastosowania, z możliwością użytku zarówno w mieście, na górskim szlaku, nad wodą czy w piaskownicy, na myśl przychodzi nam jedno słowo: Kamik.

fot. Piotr Szałaśnyfot. Piotr Szałaśny

Tak, kanadyjski producent, kojarzony w Polsce głównie z wysokiej jakości śniegowców dla całej rodziny, odpornych na wysokie, kilkudziesięciostopniowe mrozy, typowe dla klimatu z północy globu. Kamik w swojej ofercie ma jednak również kolekcję obuwia wiosenno - letniego, a w jej ramach m. in. sandały terenowe dla dzieci. I jest to obuwie wysokiej jakości, zaprojektowane proporcjonalnie do dziecięcych potrzeb i wykonane wyłącznie z bezpiecznych dla namłodszych materiałów.

Jak wiadomo, dostępnych na rynku marek i rodzajów sandałów jest wiele, ale tylko nieliczne z nich spełniają wymienione powyżej kryteria, niezbędne dla każdego troskliwego rodzica. Dobierając sandały dla dziecka, pod uwagę należy brać nie jeden, ale oba kluczowe czynniki: ochronę stopy oraz komfort użytkowania. Bardzo często w czasie letnich wycieczek dziecko spędza cały dzień w jednych bucikach. Ważne więc, aby obuwie było uniwersalne i sprawdzało się w czasie wielu różnych aktywności. Reasumując, podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać przy wyborze sandałów, dotyczy tego, gdzie będą one noszone? Czy szykujemy się do wyjazdu nad morze i spędzimy czas głównie na plaży czy jednak naszym celem będą góry? Planujemy wakacyjne zwiedzanie jednego z ciepłych, europejskich miast i maluch powinien być przygotowany na dłuższy spacer? A może jednak nie planujemy nigdzie wyjeżdżać i sandały będą potrzebne dziecku w mieście, podczas zabaw w piaskownicy i na placu zabaw?

fot. Piotr Szałaśnyfot. Piotr Szałaśny

Niezależnie od miejsca w którym przebywamy, dla dzieci - zwłaszcza tych bardziej ruchliwych - optymalnym wyborem będą modele z zabudowanym przodem, takie jak np. Crab, Sea Turlte czy Oyster. Dzięki osłoniętym palcom w sandałach tego typu można grać w piłkę, jeździć na hulajnodze, wędrować przez las i po nierównościach, z występującymi na trasie kamykami. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest odpinany tylny pasek. Dzięki niemu sandałki można nie tylko łatwo dopasować do dziecięcej stópki, ale też w prosty sposób zamienić w klapki, które przydadzą się podczas wizyt na plazy czy na basenie.

Skoro już mowa o eskapadach nad wodę - modele wykonane z szybkoschnących lub wodoodpornych materiałów to nie tylko większy komfort, ale i odporność samych bucików na wszelkiego rodzaju wyzwania, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć w czasie letnich wypraw. Wentylacja, ochrona i wytrzymałość - te trzy podstawowe cechy sandałów sprawiają, że są to bez wątpienia najlepsze buty na letnie przygody w terenie. Zarówno te weekendowe, jak i dłuższe wyprawy w mniej lub bardziej egzotyczne zakątki świata.

Wspomniane modele Crab i Sea Turtle to od kilku sezonów najchętniej nabywane dziecięce sandałki Kamika. Konstrukcja obu z nich opiera się na zastosowaniu wodoodpornej, syntetycznej skóry oraz kauczukowej, antypoślizgowej podeszwy zewnętrznej. W warstwie środpodeszwy znajduje się amortyzaująca wstrząsy wkładka Eva, zbudowana ze specjalnej, piankowej warstwy. Dzięki profilowanej budowie, idealnie dopasowuje się ona do kształtu dziecięcej stopy, równocześnie chroniąc ją przed zapoceniem. Podeszwa zapewnia przyczepność do śliskiego podłoża oraz chroni stopę w czasie marszu po chropowatych i nierównych powierzchniach. Dodatkowe zabezpieczenie daje gumowy otok, chroniący dziecięce palce przed ryzykiem mechanicznych urazów. Gdy szkrab wejdzie w sandałach do wody, swoją funkcję spełni szybkoschnąca wyściółka, dzięki czemu sandały świetnie nadają się do zabaw na plaży. Zarówno Sea Turtle, jak i Crab posiadają system wiązań łatwy do opanowania przez dzieci - pierwszy z wymienionych z potrójnym rzepem, drugi z rzepem wzbogaconym o zapięcie ze ściągaczem. Oba zapięcia gwarantuje stabilizację kończyny nawet w czasie intensywnego ruchu. Kluczowa jest przy tym zaskakująco niska waga obu modeli, oscylująca - w zależności od rozmiaru - wokół 250 g na parę sandałków.

fot. Piotr Szałaśnyfot. Piotr Szałaśny

Co warto wiedzieć o samym Kamiku?

Pod nazwą Kamik kryje się kanadyjski producent, obecny na rynku obuwia outdoorowego już od 1898 roku. Choć jego specjalizacją są ocieplane buty dla całych rodzin, zwłaszcza na ciężkie mrozy - typowe dla zimowego klimatu Kanady - coraz mocniej zaznacza on na rynku swoją obecność w kolekcjach obuwia wiosenno - letniego. Dotyczy to głównie sandałów i kaloszy, dla dorosłych, jak i dla dzieci - również tych najmłodszych.

Na swoją legendę firma z kanadyjskiego Quebecu zasłużyła nieprzypadkowo. Niemal 120 lat na rynku, naznaczonych wprowadzaniem kolejnych innowacji, często wyprzedzających pomysły konkurencji. Z drugiej strony niezwykły szacunek do otoczenia, w którym Genfoot Inc - właściciel Kamika - funkcjonuje. Szacunek rozumiany nie tylko w kontekście troski o środowisko naturalne, ale również ze względu na czerpanie z lokalnego potencjału - zarówno w kontekście zatrudniania miejscowych pracowników, jak i w zakupie materiałów produkcyjnych od lokalnych dostawców. Wreszcie fakt, iż ponad 70% produkcji powstaje na miejscu, w Kanadzie, nie na azjatyckich rynkach z tanią siłą roboczą. Innowacyjność i szacunek dla tradycji - dwie, niby odległe od siebie płaszczyzny, tak bliskie jednak sobie w kontekście filozofii twórców marki. Warto przy tym podkreślić, iż w procesie produkcji Kamik duży nacisk kładzie na działalność zgodnie z zasadami CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Przykłady? Energia wykorzystywana w kanadyjskiej fabryce - na której Kamik bazuje w procesie produkcji - wytwarzana jest przez elektrownie wodne. 100% odpadków wykorzystywana jest ponownie, podobnie jak używana w fabryce woda. Wszystkie opakowania nadają się recyclingu, a zużyte buty producent przyjmuje do ponownego przerobienia i późniejszego wykorzystania.

KAMIK Crab

KAMIK Crab

Dziecięcy sandał zaprojektowany przez ekspertów z kanadyjskiego Kamika. Sprawdzi się podczas zabaw i spacerów w mieście i na plaży, jak również podczas pieszych wycieczek w nierównym terenie. Jego konstrukcja opiera się na zastosowaniu wodoodpornej, syntetycznej skóry, szybkoschnącej wyściółki oraz kauczukowej, antypoślizgowej podeszwy zewnętrznej. Pomiędzy nimi znajduje się wkładka Eva, zbudowana ze specjalnej, piankowej warstwy - idealnie dopasowuje się ona do kształtu dziecięcej stopy, równocześnie chroniąc ją przed zapoceniem oraz wstrząsami. Dodatkowe zabezpieczenie daje gumowy otok w warstwie podeszwy, chroniący dziecięce palce przed ryzykiem mechanicznych urazów. Gdy szkrab wejdzie w sandałach do wody, swoją funkcję spełni szybkoschnąca wyściółka. Do tego dochodzi łatwy do opanowania przez dzieci system wiązań. Reasumując, najwyższa półka sandałów dziecięcych do użytku w mieście i w terenie.

KAMIK Seaturtle

KAMIK Seaturtle

KAMIK Seaturtle

Uniwersalne dziecięce sandałki, zaprojektowane z myślą o ochronie małych stópek podczas zabaw w mieście i w czasie wakacyjnych wyjazdów. Podobnie, jak w modelu Crab, również i tutaj przód został wzmocniony i obudowany, celem ochrony palców. Cała konstrukcja zapinanych na regulowane rzepy sandałków jest jednak nieco lżejsza, dzięki czemu zapewniają one jeszcze lepszą wentylację małej stopy, posiadają także bardziej klasyczny design. Cholewka wykonana jest z wodoodpornej, syntetycznej skóry, posiadającej liczne otwory oraz dodatkowe przeszycia, co wpływa na stopie jej wytrzymałości. Śródpodeszwa bazuje na szybkoschnącej piance EVA, gwarantującej odpowiedni dla dziecka stopień amortyzacji. Od strony stopy łączy się ona z przyjemną w dotyku wkładką, co przekłada się na komfort marszu malucha. Ostatni kluczowy element tworzy antypoślizgowa podeszwa zewnętrzna. Wykonana jest z ona wytrzymałego kauczuku i posiada bieżnik, umożliwiający bezpieczne użytkowanie sandałów w różnych warunkach terenu.

Sklep Górski