Dziś mam przyjemność przedstawić Wam moją opinię na temat obuwia hiszpańskiego producenta Chiruca. Do przetestowania otrzymałem model Varadero z serii Multifunction. Czy naprawdę nadają się do wszystkiego? Czy może, jak głosi powiedzenie, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego? Zapraszam do zapoznania się z testem przygotowanym specjalnie dla Was.

Unboxing

Pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka było bardzo pozytywne. Solidne, porządne obuwie. Estetyczne odszycie i miejsca klejenia, które sprawiają wrażenie wytrzymałych. Gruby bieżnik na podeszwie Vibram zapowiadał dobrą przyczepność i bezpieczeństwo. Do tego ładny wygląd i żywa, dobrze dobrana kolorystyka.

Chiruca Varadero

Chiruca Varadero

Pierwsze kroki

Zanim wybrałem się w „cięższy teren” nowe buty wypadało trochę rozchodzić. Po kilku dniach użytkowania w warunkach miejskich, moje pierwsze spostrzeżenia były następujące:

- fajna sztywna podeszwa, zapewniająca dobrą przyczepność
- bardzo dobre odprowadzenie nadmiaru ciepła i wilgoci
- nie przemakają, (Gore-Tex działa :) )
- bardzo lekkie
- nie do końca wygodne

Testy terenowe

Po paru tygodniach chodzenia „na co dzień” przyszła pora żeby wybrać się na górskie szlaki. Na szczęście przez ten czas buty dopasowały się już do stopy, co znacząco poprawiło komfort użytkowania.

Chiruca Varadero

Zarówno podczas podejść jak i zejść Varadero sprawdziły się na prawdę nieźle. But zapewniał bardzo dobrą amortyzację, trzymanie stopy i wentylację. Podeszwa od Vibram bez względu na rodzaj podłoża nie ślizgała się, co przekładało się na bezpośrednie bezpieczeństwo zarówno podczas drogi w górę jak i podczas hamowania przy zejściu w dół.

Chiruca Varadero

Chiruca Varadero

Membrana z Gore-Tex pozwoliła zachować wysoki komfort podczas wędrówki, dzięki temu moje stopy pozostały suche. Ani deszcz, ani podmokłe tereny czy strumyki nie były mi straszne. Nawet w gorące, upalne dni podczas pokonywania długich dystansów, odprowadzenie wilgoci i ciepła było na tak wysokim poziomie, że stopy pozostały suche, a co za tym idzie mniej zmęczone i opuchnięte, co przy poprzednim obuwiu zdarzało się dosyć często.

Chiruca Varadero

 

Wnioski końcowe

Początki mojej przygody z butami Chiruca Varadero nie były idealne. Trochę uciskały, były dosyć sztywne, co nie pozwalało w pełni cieszyć się z ich zalet. A tych jest naprawdę sporo. Wystarczyło jednak trochę czasu i cierpliwości, aby nasza „współpraca” zaczęła układać się bardzo dobrze.

Model Varadero jest estetycznie wykonany i posiada ciekawe wzornictwo oraz kolorystykę. Dzięki zastosowaniu Gore-Tex możemy cieszyć się ponadprzeciętnym komfortem użytkowania. Za nasze bezpieczeństwo podczas wędrówek odpowiadać będzie wytrzymała podeszwa z Vibram.

Zalety:

- lekkie, a co za tym idzie mniej się zmęczymy
- solidne, po kilku miesiącach intensywnego testowania nic się z nimi nie dzieje
- wykonane przy użyciu bardzo wysokiej jakości materiałów
- cena nie jest wygórowana, za ten model trzeba zapłacić 469 zł

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić model Varadero od hiszpańskiego producenta Chiruca.

Tester Portalu Górskiego