Zima zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej pada śnieg i zaczynają pojawiać się komunikaty lawinowe. Póki co zagrożenie lawinowe jest na pierwszym czyli najniższym poziomie (jest ich pięć). Pamiętajmy jednak, że już przy I stopniu można stać się ofiarą wypadku lawinowego. Dlatego doświadczenie, zdrowy rozsądek, odpowiedni sprzęt są niezbędne. O ile tych dwóch pierwszych nie da się kupić za pieniądze, to te ostatnie z powodzeniem znaleźć można w naszym sklepie. Zakupy tego typu i posiadanie ze sobą w górach lawinowego ABC z pewnością wpłyną na jakość naszej górskiej wycieczki, spokój, a przede wszystkim na bezpieczeństwo!

3011abc
fot. baza zdjęć PG - Zakopane. autor - Piotr Szojda

Lawinowe ABC – jest to niezbędne wyposażenie każdego narciarza skiturowego i miłośnika zimowej turystyki. W jego skład wchodzą elementy, które znacząco zwiększają szanse na szybkie wydobycie osób zasypanych przez lawinę. Lawinowe ABC to:

detektor lawinowy - urządzenie elektroniczne przeznaczone do szybkiej lokalizacji osób zasypanych pod śniegiem (lawiną). Może on pracować w trybie nadawania lub odbioru. Urządzenie powinno być zawsze włączane w trybie nadawania w terenie zagrożonym. Emituje ono stały impuls elektromagnetyczny o danej częstotliwości. Umożliwia zlokalizowanie i odkopanie ofiary.

sonda lawinowa – służy przeszukiwaniu miejsca już po zejściu lawiny.

łopata lawinowa – używa się jej do odkopywania śniegu w przypadku przysypania człowieka przez lawinę. Zaleca się by łopata była wykonana z metalu, ponieważ łopatki z tworzywa sztucznego często ulegają uszkodzeniu.

Warto napisać też parę słów o lawinowym plecaku wypornościowym, który zmniejsza ryzyko zasypania przez lawinę. W przypadku porwania przez lawinę poduszki powietrzne umieszczone w plecaku wypełniają się gazem, uniemożliwiając wciągnięcie pod śnieg.

3011abc 1
fot. baza zdjęć PG - Zakopane-Kuźnice , autor - Rafał Raczyński

Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie takiego sprzętu nie wystarcza. Ba nawet stosując różne zasady i reguły bezpieczeństwa, zdarzyć się może, że lawina tak czy siak poleci. Góry, a szczególnie zimą, bywają nieprzewidywalne. Tym bardziej trzeba działać tak, by ewentualne zagrożenia i skutki zmniejszać do minimum. Z badań i statystyk wynika, że tylko 50% osób, znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu lawiny, wychodzi z tego cało. Lawiny stanowią więc główne zagrożenie w górach zimą.

Stopień zagrożenia lawinowego dla polskiej części Tatr ogłaszany jest przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe codziennie w godzinach popołudniowych. Może się to zdarzyć również w ciągu dnia, o ile warunki w górach gwałtownie ulegną zmianie.

Przypominamy też, że w przeciwieństwie do Tatr na Słowacji, szlaki turystyczne w Polsce nie są w okresie zimowym zamykane. Wyjątkiem stanowią tu następujące zamknięte odcinki (w okresie od 01.12 – 15.05):

-Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka (szlak czerwony),

-Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka (szlak zielony),

-Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko (szlak niebieski).

 

{youtube}EiRza1iBmqI{/youtube}

 


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Internet (ogólnie).

Sklep Górski