Idąc w góry miejmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, telefony do służb ratowniczy, a poza tym zainstalujmy sobie aplikację NA RATUNEK - dzięki której GOPR czy TOPR będzie znał naszą aktualną pozycję.

Sezon wakacji trwa w najlepsze. Do górskich kurortów zjechało mnóstwo turystów. Główne uliczki zapełniły się urlopowiczami, na szlakach zrobiło się gwarno, a wręcz tłoczno...
Niestety, ale zdarza się tak, że coraz więcej osób – niedoświadczonych, nierozważnych itp., zamiast siedzieć na dole „na kwaterze” czy „w knajpie” wybiera się w góry, na szlaki („no bo przecież na mapie jest tam zaznaczona jakaś ścieżka...”).
Takie postępowanie – całkowicie nielogiczne i nieodpowiedzialne, kończy się potem kontuzjami, wypadkami, w których zaangażowane są takie służby jak GOPR czy TOPR, a nawet śmiercią.
Stare powiedzenie brzmi:
Mierz siły na zamiary!
Tymczasem okazuje się, że gro ludzi nie sprawdza prognozy pogody, topografii, długości trasy, a nawet niektórzy nie bardzo wiedzą, gdzie idą. Nie trzeba nawet dodawać, że nie są oni odpowiednio ubrani, przygotowani sprzętowo, kondycyjnie i fizycznie.
Piętnować należy też głupi, ośli upór – dojdę za wszelką cenę...
Osoba rozsądna, odpowiedzialna nigdy tak nie zrobi! Wycofa się w odpowiednim momencie...
Idąc w góry miejmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, telefony do służb ratowniczy, a poza tym zainstalujmy sobie aplikację NA RATUNEK - dzięki której GOPR czy TOPR będzie znał naszą aktualną pozycję – w razie takiej potrzeby. Ale niezależnie od tego, poinformujmy kogoś wychodząc w góry gdzie i z kim idziemy oraz kiedy zamierzamy wrócić.
Pamiętajmy o jeszcze jednej istotnej bardzo kwestii:
My możemy się zachowywać w górach jak najbardziej prawidłowo, ale ktoś kto idzie wyżej już nie. Zrzucenie/strącenie przez taką osobę kamienia jest bardzo, bardzo częste.
Kask więc jest czymś niezwykle pożądanym.
Apteczka zresztą też – nawet ta bardzo prosta (np. parę plastrów, jakiś bandaż, woda utleniona, folia NRC).
Ponure statystyki i ich korelacja z liczbą turystów rosną równocześnie. Im więcej turystów w górskich kurortach, tym więcej wypadków w górach. Jednak zamiast wytykania błędów, piętnowania nagannych zachowań, stawia się na edukację i kształtowanie określonych postaw. Takie właśnie postępowanie, powoli przynosi zamierzone efekty. ..

 

Bartek Michalak
Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
https://dziennikzachodni.pl/.