Staranność o zachowanie jak największej uwagi w górach to niesamowicie istotna kwestia. Bezpieczeństwo to podstawa, szczególnie zimą, gdy o nieszczęście nie trudno, nawet przy odrobinie nieuwagi. Przed wyprawą, zawsze należy sprawdzić zagrożenie lawinowe. Nawet jeżeli w większej części kraju opady śniegu są znikome, w górach może czekać na nas duża pokrywa śnieżna.

Ponieważ pogoda może zmienić się w bardzo szybkim tempie, należy być przygotowanym na właściwie wszelkie warunki. Oczywiście przed wyruszeniem w teren, pogodę można sprawdzić np. na portalu meteovista  a dodatkowo w trakcie wędrówki zasięgać wiedzy o aktualnych prognozach w mijanych schroniskach górskich.

normal Rusinowa-Polana-Tatry-39

W plecaku zawsze powinno znaleźć się miejsce na ubranie przeciwdeszczowe, kompas, latarkę (najlepiej tą czołową), zapałki, dodatkowe zapasy wody i jedzenia, scyzoryk oraz apteczka pierwszej pomocy. Odpowiednie warstwowe ubranie pomoże uchronić nas przed hipotermią, a nieprzemakalne obuwie zapewni komfort w trakcie wędrówki. Zimą odczuwamy mniejsze pragnienie, ale niesamowicie ważne jest zachowanie odpowiedniego poziomy nawodnienia organizmu. W przypadku odwodnienia znacznie łatwiej o hipotermię. Butelki najlepiej napełnić ciepłą wodą i ponieważ woda zamarza od góry, przechowywać je odwrócone do góry nogami. Dodatkowo termos z ciepłą wodą może okazać się zbawieniem. Herbata i kawa wykazują działanie moczopędne, więc mogą nie być najlepszym wyborem w trakcie wspinaczki. Nie lekceważ ilości potrzebnej żywności, wędrówka zimą, szczególnie w śniegu pochłania znacznie większe ilości energii niż ta latem.

normal Tatry_Slowackie_14

Zimą lepiej nie wędrować samemu, nigdy nie wiadomo kiedy będzie nam potrzebna pomoc. Dodatkowo zawsze należy poinformować zaufaną osobę, gdzie się wybieramy i kiedy planujemy powrót, by w razie potrzeby, wiadomo było gdzie wysłać pomoc. Dodatkowo w wyborze celu wspinaczki, należy kierować się rozsądkiem i gdy warunki nie są najlepsze, wybierać łatwiejszą trasę. O tej porze roku szczególnie skrupulatnie należy zaplanować czas wędrówki. Dni są bardzo krótkie i słońce szybko chowa się za widnokręgiem. Rozsądnie jest wrócić do schroniska przed nastaniem zmroku. W razie zagrożenia, wezwij pomoc, o tym jak to zrobić pisaliśmy już wcześniej na portalu.