Zimowe wycieczki po terenach górskich nie należą do najprostszych form aktywności. Problemy może sprawić wiatr, śnieg i lód. Nie wolno także zapominać o zagrożeniu lawinowym. Jak więc przygotować się na taką eskapadę? O czym należy pamiętać i co warto wziąć ze sobą?

Jak przetrwać zimą w górach?

Jak przetrwać zimą w górach?

Planując zimowy wypad w góry lub górzyste tereny, pod uwagę wziąć trzeba głównie kwestię dopasowania ubioru, który odpowiednio zabezpieczy przed zimnem i wiatrem. Równie ważny jest jednak właściwy dobór obuwia i akcesoriów, w tym np. kijków. Przed samym wyjściem koniecznie sprawdzić należy też aktualną prognozę pogody.

„Szykując się do zimowego wypadu w tereny górskie, powinniśmy przede wszystkim podejść do sprawy rozsądnie. Podstawą jest oczywiście odpowiedni ubiór, ale warto rozważyć też zabranie ze sobą dodatkowego, przeznaczonego do takich wypraw, ekwipunku. Przykładowo, latarka czołowa może okazać się niezbędna, jeżeli zdarzy się, że nie zdążymy wrócić z wycieczki przed zmrokiem” – radzi ekspert serwisu broń.pl, Piotr Pietrzykowski.

Jakiego zatem rodzaju ubiór będzie odpowiedni dla górskich wędrówek zimą? Jakiego typu obuwie zminimalizuje ryzyko wypadku i które akcesoria mogą okazać się przydatne?
Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w – przygotowanym przez ekspertów broń.pl – specjalnym wideo-poradniku.

Jak przetrwać zimą w górach?
{youtube}u6bH4T0Azdw{/youtube}
{youtube}CRzlSsaREO4{/youtube}
{youtube}N8YpY8excDU{/youtube}
{youtube}W4vaeT5YqsQ{/youtube}