Czas urlopowych wyjazdów w góry w pełni. Na szlakach, na Krupówkach i w innych miejscach, spotkać można cały "zestaw" urlopowiczów. Wśród nich są fakycznie prawdziwi, wprawni turyści i wspinacze. Ale nie brakuje też i tych, którzy Podhale i urlop w Zakopanem łączą głównie z pobytem na Krupówkach, piciem piwa i jedzeniem kwaśnicy lub czegoś tam jeszcze.

Bardzo często brak odpowiedniej wiedzy o górach takich ludzi (ich znajomość Tatr kończy się wielokrotnie na tym, iż kojarzą, że jest coś takiego jak Morskie Oko i enigmatyczny, złowieszczy Śpiący Rycerz- Giewont), sprowadza bardzo niebezpieczne, ale i kuriozalnie śmieszne sytuacje.

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach

Sam byłem świadkiem, jak kilka lat temu jakaś pani w jeansach i adidasach siedziała z mężem nad Morskim Okiem przeglądaąc mapę i planując drogę powrotną. I mniej więcej brzmiało to tak:
O popatrz na mapę. To teraz sobie pójdziemy tam, jakaś Przełęcz Szpiglasowa, potem na Zawrat, przejdziemy sobie na Świnicę i dojdziemy do kolejki i sobie zjedziemy na dół na obiad. Damy radę. Szlaki przecież są tu jakieś... :)

To, że Tatry to góry piękne, malownicze i wspaniałe nie muszę już po raz kolejny podkreślać, ale fakt, iż są położone na stosunkowo niewielkim obszarze sprawia, że w dosyć szybkim tempie i często niespodziewanie możemy z terenu łagodnego i przyjaznego, znaleźć się w miejscu niebezpiecznym, złowrogim i wymagającym już pewnych umiejętności, doświadczenia i pewnego "obycia z górami".

Często zdarza się więc tak, że niedoświadczone osoby nie zamierzały się "pchać" w trudny teren i powodować kłopoty- znalazły się tam przypadkowo i niechcący.

Dlatego kontrola sytuacji, doświadczenie, rozwaga i tego typu rzeczy, choć nie można ich kupić i zapakować do plecaka, ale WARTO je mieć w głowie (nawet jeśli niektórzy myślą, że Tatry to takie małe, przyjazne górki).

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach

A co z plecakiem? Co warto tam zapakować zanim wybierzemy się na wycieczkę w góry?
1. Mapa i/lub kompas- kompas przydać się może podczas bardzo dużej mgły, kiedy to posługiwanie się mapą jest zbyteczne i bezcelowe.

2. Latarka- najlepiej czołówka.

3. Cieplejsze, przeciwdeszczowe ubranie- długie spodnie, kurtka, czapka, rękawiczki ale i np. krem chroniący przed dużym słońcem. Należy pamiętać, iż prognoza w górach zmienia się gwałtownie i bywa kapryśna. Nawet zatem pięknie zapowiadający się dzień rano, nie gwarantuje równie wspaniałej pogody wieczorem- i odwrotnie- dlatego "ciuchow" powinniśmy być "wyekwipowani" na każdą okazję.

4. Coś do picia i do zjedzenia energetycznego. Ostatnio się dowiedziałem, że picie zwykłej wody jest małocelowe, gdyż "przelatuje" ona jedynie przez organizm i mało ma to wspólnego z nawodnieniem. Dllatego picie jest wskazane jak najbardziej, ale tylko wtedy gdy woda jest wzbogacona różnymi elektrolitami, pierwiastkami.

5. Apteczka- jest raczej niezbędna i powinna znależć się w każdym plecaku. W takiej apteczce muszą być różne plastry i bandaże, a także folia NRC- inaczej koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna– to cienka metalizowana płachta z tworzywa sztucznego.

6. Odpowiednie buty- może to wydać się komuś przesadą, ale dobre obuwie, elastyczne, oddychające, nieprzemakalne i najlepiej powyżej kostki, a także przyzwoita skarpeta w sposób BARDZO ZNACZĄCY przyczynią się do tego, że nasza górska wycieczka będzie przyjemna i komfortowa, a nie ciągłym utrapieniem i wręcz "walką o przetrwanie". Zły but, obtarcia kostki- i mimo, że małe, potrafią zepsuć, nawet najlepiej zapowiadająca się "marszrutę""- wiem, sam tego kilka razy doświadczyłem.

7. Scyzoryk- urządzenie małe, zmyślne, wielofunkcyjne. Nie jestem w stanie i na zawołanie podać czemu jest on przydatny, bo zastosowanie go jest tak wszechstronne, ogólne, złożone i nieoczekiwane. Ale powiem krótko- BARDZO POTRAFI BYĆ POMOCNY.
Dobry scyzoryk był zawsze dla mnie czymś niezbędnym, niezwykle przydatnym i wielokrotnie sprawdzony. Po dziś dzień stanowi on dla w pewnym sensie KWINTESENCJĘ, i warunkiem wręcz SINE QUA NON dla odpowiednio spakowanego górskiego plecaka.
Poza tym warto jest posiadać sprawny telefon, a w nim numer do TOPRu, poinformować "kogoś na dole" gdzie mamy zamiar się udać i kiedy wrócić.

A dodatkowo i na zawsze:
-rozwaga,
-rozsądek,
-POKORA- o tym bardzo łatwo można zapomnieć, ale i bardzo szybko z tego też zdać sobie sprawę. Przekonałem się o tym parę razy więc wiem co mówię.

i tego typu.

Jestem przekonany, że osoba dysponująca takimi cechami jest w stanie poradzić sobie w niejednej sytuacji i wyjść z "podbramkowej" opresji.

{youtube}W8v1-7O3YOI{/youtube}

Źródła:
-Internet.

Bartosz Michalak