Jeżeli się zastanowić, czynniki mające zagwarantować nam maksimum bezpieczeństwa w górach są w zasadzie podobne- czy to wybieramy się na górski szlak z dzieckiem, czy też sami. Zawsze bowiem należy odpowiednio spakować plecak, być w miarę w dobrej kondycji, zachować umiar i rozsądek, być odpowiednio ubranym itd.

Co do ubrania, a konkretnie gdy chodzi o buty, to warto mieć tutaj na względzie, że szlaki są przeważnie śliskie. Wystające skały, kamienie i korzenie, fakt iż łatwo można wdepnąć w błoto, napotkać strumyki i inne przeszkody, mogą spowodować różne kontuzje, skaleczenia, a także zwichnięcia i złamania. Buty więc muszą mieć grubą podeszwę z rowkami, tzw. „traktory” oraz powinny odpowiednio utrzymywać i zabezpieczać kostkę przed urazami.

Są jednak też i takie- szczególne środki ostrożności, które stanowią warunek konieczny tego, aby górska wycieczka z naszym małym towarzyszem nie zakończyła się tragicznie.

Z dzieckiem w góry

Z dzieckiem w góry, fot: portalgorski.pl

W góry najlepiej wybrać się ze starszymi już pociechami.
Jednak prawdziwi wielbiciele górskich szlaków i rodzice, którzy lubią aktywny wypoczynek, niechętnie rezygnują z pobytu w górach i nawet z małymi szkrabami jadą na wakacje w Beskidy czy Tatry. Surowy klimat górski również dobroczynnie wpływa na odporność– górskie powietrze jest wskazane dla dzieci ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych i astmy. Pogoda w górach jest bardzo zmienna– zdarza się, że rano występuje przenikliwy chłód, a po południu upał i spiekota. Jednak malownicze górskie krajobrazy rekompensują te wszystkie niedogodności. Wakacje w górach to przede wszystkim piesze wycieczki po często trudnych i wymagających szlakach.

W góry najlepiej wybrać się ze starszymi już pociechami

W góry najlepiej wybrać się ze starszymi już pociechami, fot: portalgorski.pl

W Polsce mamy wiele wspaniałych, niezwykle urokliwych i przyjaznych turystyce z małymi dziećmi gór, m.in. Góry Sowie, Góry Złote, Góry Izerskie, Góry Stołowe, Karkonosze, Pieniny, Bieszczady.

Najlepiej tak zaplanować pobyt w górach, by nie był on uciążliwy dla malucha. Można wybrać się do miejscowości, która oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi lub gospodarstwa agroturystycznego.

Jeżeli wybieramy się z niemowlakami lub małymi dziećmi istotną sprawą jest zabranie chusty lub nosidełka. Dla niemowląt bardzo wygodne jest noszenie w chustach, bądź w miękkich nosidełkach. Maluszki nosimy z przodu, nieco starsze dzieci na plecach.

Sama konstrukcja nosidełka jest dość lekka, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że ważące kilkanaście kilogramów dziecko, da nam solidnie w kość, szczególnie przy wchodzeniu pod górę. Warto więc robić postoje lub po prostu wymieniać się z kimś w noszeniu.

 

fot: zielonaszkolatatry.pl

 

fot: zielonaszkolatatry.pl

Zatem, reasumując:
Dziecko ma siedzieć wygodnie, a jednocześnie ma mieć możliwość swobodnych ruchów na boki tak. by mogło delektować się widokami na trasie. Ponadto, niesamowicie istotne jest żeby nosidełko było wygodne dla rodzica. Wypuszczając się na kilkugodzinną górską wędrówkę rodzic musi czuć się pewnie z dzieckiem na plecach. Maluch nie może być w żaden sposób utrudnieniem czy faktycznym, odczuwalnym ciężarem.

Przy wyborze nosidełka, warto zwrócić uwagę, by oprócz standardowego załadunku jakim jest dziecko, nosidło posiadało jeszcze jakieś kieszenie na np. pieluszki, chusteczki czy jedzenie. Kolejną sprawą jest to, aby komfort wędrowania z nosidełkiem z dzieckiem dla rodzica nie był szczególnie męczący. Ważną rzeczą jest również wykonanie nosidła.  
Podczas przygotowania do wyprawy w góry, zawsze powinno się dobrze zapoznać z konkretnym szlakiem i z prognozowanym czasem potrzebnym do jego przebycia.

{youtube}QJRyLdDJaqw{/youtube}

W góry zawsze zabieramy dużo picia, jedzenie, przekąski dla dziecka, oczywiście mapę, coś przeciwdeszczowego, coś ciepłego do ubrania czy przeciwiatrowego i czapkę!!! Idąc z dzieckiem zabieramy też kilka pieluszek, chusteczki nasączone, warto wziąć plastry (w razie skaleczenia) oraz rzeczy na przebranie (gdy maluszek np. mocno się spoci) oraz jakąś niedużą zabawkę do urozmaicenia marszu.
Podczas wędrówki dzieci zachowują się różnie. Nieraz smacznie śpią lub ciekawie rozglądają się na wszystkie strony. Czasami jednak są znudzone i zaczynają marudzić, czy się wiercić i płakać. Wówczas najlepiej zrobić sobie parominutową przerwę i wyciągnąć dziecko z nosidełka, dać pić, jeść, zabawić czymś, pospacerować.

 

fot: zielonaszkolatatry.pl

 

fot: zielonaszkolatatry.pl

Nosidło jest niezwykle praktyczną konstrukcją i potrafi kosztować 600-700 zł, a nawet więcej. Obecnie, sklepy górskie stacjonarne, internetowe, oferują przeróżne tego typu konstrukcje i naprawdę warto je posiadać.

{youtube}WCdz0WwkZCk{/youtube}

Źródła:
-Internet.

Bartosz Michalak

Zapraszamy do działu dziecięcego w Twoim Sklepie Górskim!