Do wypadków lawinowych w Tatrach dochodzi dość często i w różnych rejonach. W okolicach Rysów jednak ta częstotliwość jest znacznie większa niż dzieje się to w innych miejscach. Dotyczy to zresztą całego otoczenia Morskiego Oka. Śnieżna lawina zeszła tu wczoraj. Po przeszukaniu lawiniska na szczęście, ratownicy TOPR nikogo nie znaleźli i nikt nie ucierpiał.

lawiny1803
fot.baza zdjęć PG, autor - Kazimierz Czagowiec

Okres ten (marzec, kwiecień) jest wyjątkowo złowrogi i niebezpieczny. Z jednej strony na dole, w dolinach świeci słońce, a wysoko zima trwa w najlepsze. Nawet najbardziej rzetelne poradniki i książki nie zastąpią profesjonalnych kursów lawinowych czy związanych z zimową turystyką. Taka wiedza praktyczna jest również niezbędna dla chociażby skiturowców, a lawinowe ABC to właściwie konieczne wyposażenie plecaka każdego, kto wychodzi zimą w wyższe partie gór.

Lawinowe ABC - detektor lawinowy, sonda i łopata. Wychodząc w góry należy posiadać cały zestaw. Tylko w ten sposób będziemy mieli realną szansę na udzielenie pomocy zasypanej osobie. Przybywające na pomoc służby ratownicze na ogół odkopują już martwe ciała więc życie zasypanego partnera zależy przede wszystkim od naszej reakcji.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski