Bardzo fajne rozwiązanie zostało zaprezentowane przez PZU (po konsultacjach z TPN). Pojawiła się mianowicie możliwość wykupienia ubezpieczenia górskiego, które chroni turystę zarówno po polskiej jak i po słowackiej stronie. Istotne bardzo jest to, że pokrywa ono koszty akcji ratunkowych słowackich służb przy użyciu śmigłowca.

Owo NNW na Szlaku jest krótkoterminowym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono takie aktywności jak:

-turystyka piesza,

-jazda na rowerze,

-jazda na nartach,

-wspinaczka skałkowa,

-taternictwo powierzchniowe,

-taternictwo jaskiniowe.

Wspominane ubezpieczenie kosztuje jedyne 2,50 zł za dzień.

3108nnw
fot. baza zdjęć PG - Tatry na Słowacji

Prawda jest taka, że w Tatrach do różnego rodzaju (mniej czy bardziej groźnych) wypadków dochodzi prawie codziennie (a czasem nawet kilka razy na dzień). Uczestnikami są zarówno nierozważni i niedoświadczeni pseudoturyści jak i ci „zaprawieni w boju” prawdziwi „ludzie gór” i taternicy.

Ci, którzy z oferty takiego ubezpieczenia skorzystają, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu i śmierć ubezpieczonego oraz świadczenie za leczenie uciążliwe, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Obejmuje ono również zwrot kosztów akcji ratowniczej na terenie TANAP-u, w tym przy użyciu śmigłowca. A wiadomo przecież, że akcja ratownicza z użyciem śmigłowca po słowackiej stronie może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy euro.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).