Schronisko górskie Ornak w Dolinie Kościeliskiej to bardzo popularne miejsce i cel wycieczek (letnich i zimowych) dla wielu turystów i przyjezdnych do Zakopanego.

Schronisko górskie Ornak w Dolinie Kościeliskiej:

Opis i lokalizacja:

Schronisko znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej, na północy granicy rezerwatu "Tomanowa-Smreczyny". Żyje tutaj mnóstwo zwierzyny, w otoczeniu pięknego lasu świerkowego.

Schronisko na Małej Polance Ornaczańskiej (Hali Ornak) w Dolinie Kościeliskiej (źródło: Wikipedia, autor: Sammler)

Schronisko na Małej Polance Ornaczańskiej (Hali Ornak) w Dolinie Kościeliskiej (źródło: Wikipedia, autor: Sammler)

Historia:

W 1909 roku Sekcja Narciarska Towarzystwa Tatrzańskiego wydzierżawiła od Zarządu Dóbr na potrzeby narciarzy i turystów szałas pasterski.
Aktulne schronisko, zbudowano w stylu zakopiańskim w latach 1947 – 49 w miejscu poprzedniego, zniszczonego przez Niemców. Kamień węgielny położyła tu owa Sekcja Narciarska w kwietniu 1947.

Początkowo nosiło ono imię Bronisława Czecha, a od 1973 jego patronem jest prof. Walery Goetel.
Ogólnie to nazwa, jak głosi jedna z legend, wiąże się ze złożonymi tu kośćmi Tatarów. Innym razem, mówi się o istnieniu tu w przeszłości małego kościółka  (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tzw. zbójnicka kapliczka).

Od XV do XIX w. w Dolinie Kościeliskiej wydobywano różne kruszce, później rudę żelaza, znajdowały się tu również piece do wytopu metali kolorowych i żelaza. Ciekawostką jest krzyż Wincentego Pola z napisem: „I nic nad Boga”, usytuowany na kamieniu, który w przeszłości służył do mielenia rudy.

Turystyka:

Do schroniska dojść można pieszo lub dojechać góralską dorożką (w zimie saniami) do Polany Pisanej, skąd już pieszo dociera się tam w ok.  30 min.

Schronisko to jest bardzo dobrym "miejscem wypadowym" dla wielu dalszych wycieczek.
Mowa tu o takich miejscach jak choćby: spacer nad Staw Smreczyński,  wycieczka do Wąwozu Kraków, do jaskini m.in. Mylnej, Raptawickiej, Smoczej Jamy, czy oświetlonej sztucznym światłem Jaskini Mroźnej.

Można też wybrać się na Ornak (1854 m n.p.m.) czy na Czerwone Wierchy.

Informacje praktyczne:

Schronisko oferuje 55 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4, 8 i wieloosobowych, w cenach od 27 do 40 zł. Z okien schroniska rozlegają się widoki na Kominiarski Wierch, Bystrą, Błyszcz. Do dyspozycji turystów pozostaje obszerna jadalnia i dobrze zaopatrzony bufet, a także biblioteka. W podziemiach schroniska są też dostępne prysznice. Zasilane agregatem prądotwórczym, wyłączanym o godz. 23.

Telefon: (018) 20 70 520
Adres: 34-500 Zakopane skr. poczt. 191
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dolina Kościeliska

Sama Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną w Tatrach Polskich. Najwyższym punktem w otoczeniu jest Błyszcz (2159 m n.p.m.), a najniższym są Kiry (osiedle położone u jej wylotu, 927 m n.p.m.).

Schronisko PTTK na Hali Ornak (źródło: Wikipedia, autor: Margoz)

Schronisko PTTK na Hali Ornak (źródło: Wikipedia, autor: Margoz)

Dnem doliny płynie Potok Kościeliski, po bokach piętrzą się skały i turnie, w których to znajdują się różne jaskinie.

Dolina Kościeliska to ostoja dla niedżwiedzi, jeleni, kozic i świstaków. Znaleźć tu można liczne starodrzewy świerkowe, a na wiosnę łąki porośnięte krokusami.

Jeśli chodzi o krótki rys histryczny, to w Dolinie Kościeliskiej wydobywano i srebro, i miedź, i żelazo. Krzątali się tu poszukiwacze skarbów, a dwór zakopianśki organizował w tym miejscu słynne polowania.

Wśród poetów i pisarzy, którzy uczynili dolinę, tłem dla swoich utworów byli: Goszczyński, Pol, Urbanowska, Tetmajer, Żeromski i inni.

Obecnie, dolina cieszy się podobnym powodzeniem wśród turystów co Morskie Oko czy Kasprowy Wierch. Do początku doliny z Zakopanego można bez problemu (i latem, i zimą) dojechać autobusem lub mikrobusem. Dolinę najlepiej zwiedzać i wędrować nią w dzień słoneczny i przejrzysty. Wtedy widoki są tu fantastyczne.

Początkiem doliny jest polana Kiry (w gwarze kira to zakręt drogi lub rzeki) notowana już od XVII w. Istniały tu już wtedy chatki pasterzy i węglarzy, szopy na siana, tartak, a później leśniczówka. Dolina Kościeliska to także miejsce gdzie działała niegdyś niewielka huta metali kolorowych i kuźnia żelaza, kopalnia hematytu czy młyn.
Według jednej z legend, kiedy tatarzy oblegali Rzeczypospolitą, miejscowi chłopi schowali sę w skałach wąwozu doliny i gdy Tatarzy tędy przejeżdzali zostali zarzuceni gromem spadających głazów i kamieni. Kości Tatarów długo jeszcze potem zalegały w dolinie. I stąd rzekomo nazwa "Dolina Kościeliska".

Przybywali tutaj także poszukiwacze skarbów, rozglądając się za podobno składanym tu raz w roku przez czarodziejską kaczkę, złotym jajkiem.

{youtube}vINTSeqbuHc{/youtube}

ŹRÓDŁA:
- "Tatry wysokie- przewodnik taternicki", W. H. Paryski, Warszawa 1984;
- "Kruca fuks. ALFABET GÓRALSKI", B. Kuraś, P. Smoleński, Warszawa 2013;
- “Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie”, J. Kurczab, M. Wołoszyński, Warszawa 1991;
- "Tatry Polskie- przewodnik", J. Nyka, Latchoczew 2002.