Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo, bardzo ciężkie.

Najlepiej nie ruszać się wcale, a jeśli już to obowiązkowo należy mieć przy sobie lawinowe ABC oraz kask, czekan i raki – TO NIE TO SAMO CO RACZKI – bo niektórzy tak właśnie myślą!
Ale nawet najlepszy i najdroższy sprzęt nie ochroni nas, jeśli brak nam dostatecznej wiedzy i umiejętności jak i kiedy go używać oraz zdrowego rozsądku.
Aktualnie w Tatrach obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. Wieje tu również silny wiatr. Wiatr zresztą spory „duje” w cały kraju.
Obecnie, wiatr w Tatrach wieje z prędkością do 100 km/h. Do tego śnieżyca i zamieć...
Takie ekstremalne warunki uniemożliwiają turystom opuszczenie schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i bezpieczny powrót do domu.
Samo schronisko informuje o ogromnych zaspach, zawiejach, zagrożeniu lawinowym i aby nikt z dołu nie próbował dojść do schroniska gdyż sytuacja jest skrajnie trudna.
Prowadzący schronisko w Dolinie Pięciu Stawów informują jednocześnie:
No więc zawiało nas całkiem. Są kilkunastometrowe zaspy, które uniemożliwiają zejście i stwarzają ogromne zagrożenie lawinowe. Ratownicy dyżurni i my - załoga bardzo prosimy, żeby nikt tu dzisiaj nie szedł. Nasi rozsądni turyści, którzy mieli dziś schodzić zostają z nami. Czekamy na poprawę warunków, decyzje będziemy podejmować na bieżąco, jedzenia mamy na miesiąc, mamy ciepło i miło, więc nie martwcie się o nas.
Tatrzański Park Narodowy odradza wszelkie wyjścia na górskie szlaki.


Bartek Michalak