Z Kroniki Grupy Podhalańskiej GOPR, 19-24.07.2021

Sezon wakacyjny w pełni. Szlaki i miejscowości turystyczne są pełne turystów, co niestety także widać w statystykach GOPR - wypadków jest sporo. Od początku czerwca zanotowaliśmy ok. 100 akcji w górach. W związku ze zmienną pogodą zachęcamy do precyzyjnego sprawdzania prognoz i warunków w górach.
W zeszłym tygodniu doszło do następujących działań:
19.07., poniedziałek
- po godz. 12 GOPR zostaje zawiadomiony o wypadku na przełęczy Sosnów pod Sokolicą - zranienie kończyny dolnej. Po dotarciu na miejsce ratownicy udzieli pomocy i ewakuowali rannego do Krościenka.
- Niemal w tym samym czasie zgłoszenie wypadku rowerowego na ścieżce wokół Jeziora Czorsztyńskiego w rejonie Dębna - rana głowy. Na miejsce rusza zespół ratowników z Nowego Targu. Po udzieleniu pomocy medycznej, poszkodowana została przekazana opiekunowi.
- ok. godz. 17. GOPR udziela pomocy na Turbaczu- uraz kończyny dolnej.
- po godz. 18. kolejne wezwanie do urazu kończyny dolnej, tym razem na zejściu z Bereśnika do Szczawnica. Na miejsce rusza zespół ratowników ze Szczawnicy i po udzieleniu pomocy przekazuje do samochodu prywatnego.
20.07., wtorek
- Po godz. 15 zgłoszenie wypadku na ścieżce rowerowej w rejonie Falsztyna, gdzie w wyniku upadku rowerzystka doznała urazu głowy oraz barku. Ratownicy po zabezpieczeniu medycznym przekazali poszkodowaną pod opiekę rodzinie- obrażenia na szczęście nie
okazały się bardzo poważne.
- Po godz. 15 GOPR zostaje wezwany w rejon Góry Zamkowej, gdzie pomocy potrzebuje młody turysta z urazem kończyny dolnej. Na miejsce ruszyły dwa zespoły ratownicze z Krościenka.
Po udzieleniu pomocy przetransportowany do Krościenka.
22.07., czwartek
- po 11 GOPR zostaje wezwany na przełęcz Szopka – atak paniki u młodej turystki. Po udzieleniu wsparcia psychicznego, ewakuacja z gór.
- ok. 12 zgłoszenie o zasłabnięciu na Borsuczynach w rejonie Wysokiej - trwa reanimacja prowadzona przez przygodnych turystów. Na miejsce natychmiast ruszają dwa zespoły GOPR i przejmują zabiegi reanimacyjne, do akcji zostaje wezwany śmigłowiec LPR, którego załoga dołącza się do działań. Niestety długotrwałe zabiegi reanimacyjnie nie przynoszą rezultatu - lekarz stwierdza zgon. Po wykonaniu czynności na miejscu przez Policję ratownikom pozostał smutny transportu ciała z gór.
- po 12.20 z przełęczy Szopka transport młodego turysty - uraz kończyny dolnej
- po godz. 15 zgłoszenie o zasłabnięciu turystyki w rejonie Bukowiny Obidowskiej. Po dotarciu i zbadaniu parametrów stan turystyki się poprawił- ewakuacja do Nowego Targu, samochód prywatny.
23.07., piątek
- po 19 prośba od zespołu karetki o pomoc w transporcie chorej z trudnodostępnego przysiółka nad Szczawnicą. Ratownicy karetką górską zwożą poszkodowaną na leczenie.
24.07., sobota
- po godz. 11 zgłoszenie o wypadku mężczyzny w rejonie drogi na Bukowinę Waksmundzką - zranienia. Ratownicy po zabezpieczeniu zranień ewakuują poszkodowanego do szpitala w Nowym Targu.
- ok. 14 wypadek w rejonie szczytu Turbacza - turystka, złamana ręka. Po dotarciu i zabezpieczeniu urazu ewakuacja do Nowego Targu (szpital).
- po 17 zgłoszenie zaginięcia 10-letniego dziecka na szlaku żółtym na Trzy Korony. W teren ruszają kolejne zespoły ratowników przeszukując szlaki i drogie na Szopkę. Po godz. dziecko zostaje odnalezione.

Źródło:
mat.pras. Grupa Podhalańska GOPR