Za nami pierwszy tydzień jesieni, trochę deszczowy, a przede wszystkim zimny. Wysoko w górach śnieg a na szlakach miejscami lód, niewidoczny dla mniej wprawnych turystów. Takie warunki nie sprzyjały wysokogórskim wycieczkom. Większość turystów wędrowała po niżej położonych szlakach. Ratownicy interweniowali kilka razy. I tak:

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw, fot: topr.pl

Dolina Pięciu Stawów Polskich - Przedni Staw, fot: topr.pl

Wtorek 24.09.

Po godz. 14-tej powiadomiono TOPR, że poniżej Przeł. Kondrackiej znajduje się turystka, która upadając doznała bolesnej kontuzji nogi. Z pomocą pospieszyła 8-mio osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy ranną w noszach zniesiono na Halę Kondratową i dalej samochodem przewieziono ją do szpitala.

O godz. 22.45 do TOPR dotarła informacja, że na kwaterę nie powróciły z wycieczki prawdopodobnie w Dolinki Reglowe, dwie 60-letnie turystki. Sprawdzono najbliższe schroniska . Ponieważ w miejscu zamieszkania turystki nie pozoostawiły numerów swoich telefonów, nie było możliwości nawiązania z nimi łączności. Na poszukiwania w Dolinki Reglowe wyruszyła 5-cio osobowa ekipa ratowników. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Rano przed kolejnymi poszukiwaniami sprawdzono wszystkie schroniska i okazało się, że turystki spały w M. Oku. A wystarczyło tylko dać znać na kwaterę, że turystki zmieniły plany i zanocowały w dość odległym od Dolinek Reglowych schronisku.

Piątek 27.09.

Przed godz. 11-tą z Dol. Kościeliskiej do szpitala przewieziono 11-letnią turystkę z niedającym się zatamować krwotokiem z nosa.
Przed godz. 14.30 do TOPR zadzwonił 74-letni Zakopiańczyk informując, że podczas zbierania grzybów zgubił się w lasach Magury Witowskiej. Jest cukrzykiem i czuję się już bardzo osłabiony. Z rozmowy z nim nie udało się ustalić prawdopodobnego miejsca , w którym się znajduje. Szczęściem wkrótce pojawił się baca pasący owce w tamtym rejonie, który podał ratownikom dokładne miejsce, w którym znajduje się grzybiarz. Został on quadem zwieziony do drogi.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest słoneczna pogoda, ale mimo słońca w górach ma być zimno. W nocy temperatury mają spaść do kilku stopni poniżej zera. Na najwyżej położonych szlakach należy liczyć się z zalegającym śniegiem i miejscowym zalodzeniem. W takich warunkach należy wędrować bardzo ostrożnie, gdyż każde poślizgnięcie i upadek mogą skończyć się poważnymi kontuzjami.

źródło: topr.pl