Wreszcie zima  się zlitowała, sypnęła śniegiem i nie poskąpiła mrozu. Szum armatek dochodzący z każdej stacji narciarskiej świadczy, że wszędzie dośnieżane są trasy. To już był ostatni moment by przygotować się na przyjazd feryjnych gości. Mimo, że naturalnego śniegu spadło niewiele, to i tak zrobiło się zimowo na Podhalu. W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. Od kilu dni TOPR ogłasza II stopień zagrożenia lawinowego.

Widok na Doline Gąsienicową, fot: topr.pl

 

Widok na Doline Gąsienicową, fot: topr.pl

W Tatrach tydzień minął spokojnie. Nie zanotowano żadnych poważniejszych działań ratowniczych.

W dniu 22.01. na prośbę Centrum Powiadamiana Ratunkowego ratownicy TOPR przetransportowali  z Małego Cichego- Tarasówki na Zgorzelisko, do oczekującej tam karetki pogotowia, chorego 73-letniego mieszkańca tego przysiółka.

W dniu 25.01. z Dol. Kościeliskiej do szpitala przetransportowano dwie młode turystki, które doznały urazów nóg.
Tego dnia ratownicy TOPR odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku naszego kolegę Józefa Gąsienicę Józkowego „ Ziuta”. Ratownikiem został on w 1970 r. Przez wiele lat był ratownikiem zawodowym. Uzyskał stopień instruktora ratownictwa górskiego TOPR. Specjalizował się w ratownictwie śmigłowcowym. Był uczestnikiem 262 wypraw ratunkowych . Ze stoków narciarskich zwiózł kilkuset kontuzjowanych narciarzy. Cześć Jego pamięci.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują na Podhalu mróz i niewielkie opady śniegu. Pozwoli to na dalsze dośnieżanie tras i poprawę warunków narciarskich. W Tatrach przybędzie niewiele śniegu. Raczej nie należy się spodziewać wzrostu zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej tatrzańskich schronisk są zasypane. Wędrowanie po nich wymaga dobrej znajomości topografii, umiejętności oceny zimowych zagrożeń , posiadania raków i czekana i umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

źródło: topr.pl