Aktualnie w Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego i sytuacja ta nie powinna ulec zmianie w najbliższym czasie. Jednak poniżej 1600 m n.p.m., śniegu jest już zdecydowanie mniej i ogłoszony jest tam tylko I stopień zagrożenia lawinowego.

Tak czy siak, w górach świeżego śniegu trochę jest. Pewne szlaki - zwłaszcza w wyższych partiach, które nie są przetarte bądź pozawiewane przez śnieg. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy śnieżne.

0701tatry
fot. baza zdjęć PG- Tatry Wysokie, autor - Jacek Kieżun

Poruszanie się w takich warunkach wymusza wręcz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętności posługiwania się nim, jak i umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. I chociaż tego drugiego za żadne pieniądze się nie kupi, wszelkiego rodzaju sprzęt w góry, w różnych wariantach, wielu producentów i w korzystnych cenach, zdobyć można w naszym sklepie.

Pamiętajcie również, że dzień jest bardzo krótki i wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

Kolejną ważną informacją jest ta, że TPN we współpracy z TOPR, PZU i partnerami zaprasza do udziału w dziewiątej już edycji akcji Lawinowe ABC. Jej celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach (znajomość stopni zagrożenia lawinowego i ocena aktualnych warunków).

Działa również Treningowe Centrum Lawinowe PZU na Kalatówkach. Trenować może tutaj każdy, a w dniach 14-16.02.2020 odbędą się Dni Otwarte Centrum Lawinowego PZU (odbędą się wówczas warsztaty prowadzone przez ratowników TOPR, wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim i prelekcje).

Więcej szczegółów:

www.lawinoweabc.pl

Trasy Goryczkowa i Gąsienicowa oraz tamtejsze wyciągi nada są nieorzygotowane i nie funkcjonują.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski