Nadal w Tatrach obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. Nie znaczy to jednak, że poruszanie się po górach jest łatwe, lekkie i przyjemne. Śnieg jest mocno zmrożony. Ślizgawica więc zrobiła się potężna. Wysoko, sprzęt zimowy jest oczywiście niezbędny. Ale nawet poruszając się do schronisk i po dolinkach dobrze jest mieć na nogach chociażby raczki i posiłkować się kijkami. Na szczęście pomocny okazuje się tutaj jak zawsze nasz górski sklep gdzie znaleźć można wszelki sprzęt, dla każdego i na przeróżne okazje.

W Zakopanem (w całych Tatrach zresztą), coraz więcej narciarzy. Wyciąg na Hali Gąsienicowej już pracuje pełną parą. Goryczkowy natomiast i tamtejsza trasa mają być czynne wkrótce.

1401tatry

Warto wspomnieć o nagrodzie od Ministra Zdrowia w postaci odznak honorowych (przyznano ich aż 280!), dla bohaterskich ratowników biorących udział w pamiętnej, dosyć niedawnej akcji na Giewoncie. Przypomnijmy – wskutek rażenia piorunem 4 osoby poniosły wtedy śmierć, a wielu zostało rannych.

TPN rozpoczął właśnie cykl wykładów przyrodniczych dla narciarzy skiturowych w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42 a). Terminy ustalane będą na chociaż pierwsze zajęcia na pewno odbędą się w najbliższą sobotę (18 stycznia) oraz następne w kolejną (25 stycznia) o godz. 16.00.

Tematyka owych wykładów to głównie relacje człowiek-przyroda w kontekście zimowej turystyki i zapoznanie z zasadami obowiązującymi zimą w Tatrzańskim Parku Narodowym.

TOPR przestrzega i apeluje, by przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego i jakie warunki panują na szlakach. Należy liczyć się z zalodzeniem szlaków, więc przydadzą się raki, a na wyżej położone szlaki czekan.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
https://www.pkl.pl/pkl.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski