W Tatrach utrzymuje się już od dłuższego czasu I stopień zagrożenia lawinowego. Nie znaczy to jednak, że w górach zrobiło się lekko, łatwo i przyjemnie. Na szlakach, na skale i właściwie wszędzie leży cienka warstwa lodu. Jest bardzo, bardzo ślisko i tym samym niebezpiecznie. Wspinacze mają problem z porządnym osadzeniem dziabki, a turyści z właściwym postawieniem nogi. Momentami ładna, słoneczna pogoda absolutnie nie powinna uśpić naszej czujności. Często pojawiający się natomiast niski pułap chmur utrudnia orientację. O wypadek więc łatwo. Przekonaliśmy się zresztą o tym podczas minionego weekendu.

Warunki te jednak nie odstraszają narciarzy, którzy szusują już na Hali Gąsienicowej czy pod Nosalem, a także na Gubałówce oraz innych „oślich łączkach”. Niestety, ale po Dolinie  Goryczkowej jeszcze póki co nie pojeździmy.

2101tatry

Przestrogą dla wszystkich wybierających się w góry, przekonanych o swoich umiejętnościach i dobrej pogodzie, niech będą ostatnie wydarzenia w Tatrach. Nasze tatrzańskie „śmigło” lata ostatnio dosyć często. M.in. w minioną sobotę (18.01), z Rysów spadł i poniósł śmierć na miejscu 34-letni mężczyzna. Podobnie tragiczne w skutkach wydarzenie nastąpiło tego samego dnia w rejonie Granatów. W wyniku upadku z dużej wysokości, zginął tam młody turysta. Ostatnio, w rejonie Świnicy zlokalizowano ciało poszukiwanego od kilku dni 42-latka. Bardzo poważny w konsekwencjach okazał się kolejny wypadek pod Rysami. Tym razem po stromym, twardym stoku, ok. 200 w dół spadła kobieta doznając bardzo poważnych urazów.

Podkreślmy to jeszcze raz:

W Tatrach panują bardzo trudne warunki dla turystów. Niezbędne jest używanie zimowego sprzętu - raków, czekana, kijków. Trzeba też mieć doświadczenie w jego używaniu!

Przypominamy też o cyklu wykładów przyrodniczych dla narciarzy skiturowych. Te najbliższe (25 stycznia, godzina – 16.00), odbędą się (tak jak i poprzednie zresztą i następne) w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42 a). Zajęcia przeznaczone są dla instruktorów i przewodników organizujących wycieczki i szkolenia w Tatrach.

Takie zmienne i wymagające warunki, kapryśna i często trudna do przewidzenia pogoda, powoduje, że trzeba być przygotowanym na wszystko. Jak to niektórzy mawiają:

Spodziewaj się niespodziewanego!

Tym bardziej zapraszamy i zachęcamy do odwiedzenia naszego górskiego sklepu, gdzie wybór produktów jest niezwykle szeroki i różnorodny.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
https://www.pkl.pl/pkl.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski