Aktualnie, na całym obszarze Tatr wieje i to mocno. Oprócz tego występuję szreń i lodoszreń – i to też wszędzie Ryzyko więc upadku z wysokości czy poważniejszej kontuzji jest spore...

Gdy chodzi o turystów narciarskich (skiturowców) to warunki dla nich są również bardzo trudne. Śnieg jest bardzo twardy i zlodzony. Do podejść niezbędne są harszle, a do zjazdu dobrze naostrzone narty. Miejscami na trasach i szlakach narciarskich wystają kamienie m. in. na Nosalowej Przełęczy. Trasa i wyciąg Goryczkowy z powodu braku dostatecznej pokrywy śnieżnej nadal są nieczynne. Nie kursuje również wyciąg na Hali Gąsienicowej. Ale tu przyczyną jest silny wiatr.

2801tatry
fot. autor zdjęcia - Tamara Kanecka-Brzóska, z albumu - Świnica, Bartek

Poruszanie się w warunkach zimowych w Tatrach (głównie w partiach szczytowych) wymaga bardzo dużego doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim.

Z drugiej strony, fakt, że w górach jest stosunkowo mało śniegu, powoduje, że wielokrotnie przy popularnych szlakach natknąć się można na kozice skubiące sobie trawkę. Według jednak najnowszych prognoz, te obfitsze opady śniegu są bliskie i coraz bliższe.

Gdy chodzi o kronikę tatrzańską, miniony tydzień to pasmo górskich tragedii i wypadków. Oprócz niegroźnych potłuczeń, doszło również do kilku wypadków śmiertelnych. Wydarzyły się one na szlaku na Rysy i na zamkniętej ścieżce między Świnicą, a Zawratem.

To jednak nie koniec...

Ratownicy pełniący dyżur na Kotelnicy zostali wezwani do narciarza, który doznał zawału serca. Mimo prowadzonych zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych nie dało się uratować 58-letniego mężczyzny. Było to w zeszłą sobotę.

Gorąco namawiamy też, by do każdej górskiej wycieczki podchodzić niezwykle poważnie i pokornie. Być zawsze sprzętowo przygotowanym jak najlepiej. W tym też celu, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
https://www.pkl.pl/pkl.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski