Tegoroczna zima to nie zima. Nawet wyciąg Goryczkowy i cała zresztą trasa z powodu braku śniegu są nieczynne. Pogoda ta szczególnie wczorajsza, dzisiejsza i przewidywana na najbliższe dni jest wyjątkowo niekorzystna. Mimo ogólnie marnych opadów śniegu w tym roku, aktualnie obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego – jest to związane z intensywnymi opadami świeżego śniegu na ubitą już dawną, starą warstwą poprzedniego.

Poza tym jest ślisko, twardo, ogólnie nieprzyjemnie i wietrznie (z powodu silnego wiatru kolej na Kasprowy i wyciąg Gąsienicowy nie kursują). Według jednak najświeższych danych i wykresów, pogoda ma się poprawić bliżej weekendu, który ma już być bezśnieżny lub z niewielkimi opadami oraz słoneczny.

Jak jednak pogoda na to pozwala, intensywne szkolenia z turystyki zimowej, kursy lawinowe itp. trwają w najlepsze. Wspólnie z:

-TOPR,

-PZU,

-Pieps,

-Mammut,

-Ortovox,

-Fundacją Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR,

odbędą się Dni Otwarte Lawinowego Centrum Treningowego PZU na Kalatówkach. Wszystko to w ramach akcji „Lawinowe ABC” wydarzy się na Kalatówkach w dniach 14-16 lutego. Nie zabraknie wówczas treningów w Centrum Lawinowym z ratownikami TOPR, wycieczek edukacyjnych z przewodnikiem tatrzańskim, prelekcji i testów sprzętów.

0402tatry
fot. baza zdjęć PG - Tatry, Zima w górach

Nie pominięto też narciarzy skiturowych. W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42 a) przeprowadzane są cykliczne wykłady dotyczące tejże aktywności, tatrzańskiej przyrody i turystyki.

Szczegóły dotyczące szkoleń, znaleźć można na stronie TPN.

Gdy chodzi o warunki turystyczne na szlakach to nadal są one ciężkie i wymagające.

I co istotne!

Wszelkie informacje dostarczane przez TPN są niezwykle rzetelne i aktualne. Mimo to są to jedynie „suche fakty” - nigdy w pełni nie oddadzą tego co teraz się gdzieś tam dzieje i jak w tym się odnajdziemy, na ile posiadamy odpowiednie umiejętności.

A więc zdrowy rozsądek, pokora, ale i nowoczesne urządzenia, odpowiedni sprzęt i ubiór są zdecydowanie niezbędne. Bądźmy zatem rozważni. Z pewnością wizyta w naszym górskim sklepie pomorze...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
https://www.pkl.pl/pkl.html,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski