Trudno jest pisać o najnowszych wydarzeniach w Tatrach podczas gdy prawie nic się tam nie dzieje. Piszę celowo „prawie”, bo przecież brak ruchu turystycznego nie oznacza, że nie rozkwitły krokusy, że niedźwiedzie postanowiły się w tym roku nie budzić, że pozostałych przejawów wiosny w naszych górach próżno szukać. Im jednak wyżej, tym warunki pozostają zimowe i zapewne długo jeszcze tak będzie. Obowiązuje zresztą II stopień zagrożenia lawinowego.

Czas ogólnonarodowej kwarantanny to okres wyciszenia i spowolnienia w każdej sferze naszego życia. Miłośnicy gór mogą za to obejrzeć górskie filmy i zdjęcia, poczytać książki tego typu, „pojeździć palcem po mapie” czy zaplanować przyszłe wycieczki. To także idealny czas by przejrzeć i ewentualnie uzupełnić nasz wysłużony, brakujący sprzęt.

3103tatry

 

Jak wynika z obserwacji, mieszkańcy powiatu tatrzańskiego również ograniczają swoją aktywność w Tatrach i kolokwialnie mówiąc „siedzą w domu”.

Wydaje się, iż apele dyrektora TPN – Szymona Ziobrowskiego i ratowników TOPR o przestrzeganie kwarantanny i powstrzymanie się od wycieczek w Tatry odnoszą pozytywne skutki.

Z bardzo ciekawą inicjatywą wyszedł nasz TPN:

Regularnie bowiem rozpoczął się nowy cykl krótkich filmów, w których zobaczyć można przyrodę Tatr. Pracownicy Parku opowiadają o aktualnych zjawiskach przyrodniczych oraz o tatrzańskich ciekawostkach, o których być może jeszcze nigdy nie słyszano.

{youtube}nW5u98vCyK0{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski