Zgodnie z informacjami TPN: W najbliższym czasie należy się spodziewać kilkudniowych utrudnień na drodze do Morskiego Oka, gdzie będzie remontowany prawie dwukilometrowy odcinek nawierzchni asfaltowej. Dzięki naprawie ostatni fragment drogi będzie łatwiejszy do pokonania dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.

Remont ten prowadzony jest na odcinku od Włosienicy do Morskiego Oka. Na pewnym etapie (w okolicy 6 lipca), ponieważ prace będą prowadzone na całej szerokości drogi, ruch turystyczny na odcinku od Wodogrzmotów Mickiewicza do Morskiego Oka ze względów bezpieczeństwa, na wniosek wykonawcy, zostanie wstrzymany. Przez pewien czas transport konny również nie będzie dostępny, wyłączony będzie także całkowicie ruch pojazdów nienależących do wykonawcy remontu.

3006pogoda
fot. baza zdjęć PG - Tatry Czarny Staw , autor - Katarzyna Okoń

Z powodu tych i innych utrudnień, uprasza się, aby nie planować też w tym terminie wycieczki na Rysy od strony słowackiej na polską.

Przy okazji, zwiększa się pula miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej dostępnych przez internet. Korzystając z tej usługi, turysta ma gwarancję, że – wybierając się w wakacyjny dzień nad popularne Morskie Oko – będzie miał gdzie zostawić samochód.

Jako, że Tatry o tej porze przyciągają pełno turystów „różnej maści”, TPN pod adresem:

https://tpn.pl/nowosci/przed-sezonem-garsc-informacji,

przygotował garść przydatnych informacji.

Dotyczą one m.in.:

-zasad bezpieczeństwa,

-zasad zwiedzania,

-zawierają najważniejsze informacje turystyczne.

Znajdziemy tu również dane dotyczące wszelkich niezbędnych kontaktów, opłat, ułatwień i udogodnień dla wózków i wiele innych.

I jak głosi kolejny komunikat:

W dniach 30 czerwca i 1 lipca (wtorek, środa) z powodu prac remontowych zagrażających bezpieczeństwu turystów w Dolinie Chochołowskiej jest brak możliwości dojścia do schroniska oraz zamknięte są następujące szlaki:

-ZIELONY, NA ODCINKU OD ODEJŚCIA SZLAKU DO DOLINY STAROROBOCIAŃKIEJ I NA IWANIACKĄ PRZEŁĘCZ PRZEZ POLANĘ CHOCHOŁOWSKĄ DO PRZEŁĘCZY POD WOŁOWCEM,
-SZLAK GRANIOWY OD STAROROBOCIAŃSKIEGO WIERCHU PRZEZ KOŃCZYSTY – JARZĄBCZY – WOŁOWIEC – RAKOŃ – GRZEŚ – SCHRONISKO NA POLANIE CHOCHOŁOWSKIEJ,

– SZLAK NA TRZYDNIOWIAŃSKI WIERCH Z POLANY TRZYDNIÓWKI I PRZEZ DOLINĘ JARZĄBCZĄ.

Po pewnej dyskusji i dywagacjach, podjęto decyzję, że Tatry pozostaną zamknięte dla elektrycznych hulajnóg.

Zwolennicy dopuszczenia ich do ruchu w tamtym rejonie argumentowali, że mogłoby to mieć istotny wpływ by odciążyć konie w drodze do Morskiego Oka. Z drugiej strony jednak argumentowano, że zagęszczenie turystów na trasie jest tak wielkie, a nadmierna prędkość (zwłaszcza w dół) mogłaby stanowić pewne zagrożenie dla innych. Ostatecznie zadecydowano tak, a nie inaczej...

Kolejka na Kasprowy kursuje normalnie. Podobnie rzecz się ma gdy chodzi o kolej linową na Gubałówkę. I tu i tu obowiązują oczywiście szczególne zasady bezpieczeństwa wynikające z ochrony przed koronawirusem.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Ma być kilka dni słonecznych, ale będą również dni z intensywnymi opadami i burzami. Ponieważ górska pogoda „zmienną jest”, nieprzewidywalną i bardzo dynamiczną, warto być przygotowanym na różne warianty i zaopatrzyć się we wszelakie produkty. Zachęcamy równocześnie do odwiedzenia naszego górskiego sklepu gdzie każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Miniony tydzień również upłynął pod kątem bardzo zmiennej pogody. A to znów stało się powodem kilku wypadków. Tak więc ratownicy TOPR nie próżnowali...

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://www.pkl.pl/pkl.html,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Internet (ogólnie).