Zima trochę się uspokoiła, dziesięciostopniowe mrozy ustąpiły miejsca lekkim przymrozkom. Wzrostowi temperatury towarzyszą mniej lub bardziej sowite opady. Odsapną w końcu armatki, które w niektórych ośrodkach były póki co jedynym źródłem śniegu na stokach. Przedstawiamy trzecią odsłonę „Pogody na polskich stokach”!

Kotelnica Białczańska
Sobota minęła na Kotelnicy pod znakiem lekkiego mrozu, świecącego słonka i nieustannej pracy armatek. Czynnych jest 11 kolei (I, II, III, IV, VI, VIII, IX, V, 4, 5, VII, 9) oraz 12 tras narciarskich (2b, 3, 4, 6, 8, 9, 10, B1, B2, B3, K1, K2), na których zalega 35-80 cm śniegu.

Zieleniec
Z każdym dniem warunki narciarskie w Zieleniec Ski Arena zmieniają się na lepsze. Według raportu pogodowego z 9 stycznia, warunki iście alpejskie: słoneczne, lazurowe niebo, mróz na poziomie -5 stopni oraz gęste opady śniegu - nic tylko szusować! Tak korzystna aura sprzyja otwieraniu kolejnych stoków. Kilka dni temu ruszyła 4-osobowa kanapa W5, talerzyk W4 oraz talerzyk przy kościółku M4. Obecnie do dyspozycji entuzjastów szusowania dostępnych jest 15 wyciągów (o 6 więcej niż tydzień temu) i około 20 tras narciarskich z pokrywą śnieżną do 45 cm.

Niewątpliwie najgorętszą wiadomością z mroźnego Zieleńca jest sobotnie otwarcie nowej kolei kanapowej. 4-osobowa kanapa typu TATRALIFT może przewieźć 2400 osób na godzinę, pokonując odległość 500 metrów oraz niemal 100 metrów wysokości. Według zieleniec.pl, nowa inwestycja doskonale wpisuje się w koncepcję ośrodka otwartego na rodziny z dziećmi: „nowoczesna, bezpieczna kanapa oraz towarzyszące jej stoki, łączki i wyciągi dla dzieci tworzą spójną całość, dzięki której najmłodsi adepci narciarskiego fachu w krótkim czasie mogą zdobyć bądź rozwinąć umiejętności.”.

zieleniec otwarcie_nowego_wyciagu_05

Otwarcie nowego stoku. Fot. zieleniec.pl

Gubałówka
Na zakopiańskiej Gubałówce lekki przymrozek za dnia i około 5 stopni poniżej zero w nocy. Pokrywa śnieżna od 40 do 70 cm, ale w weekend jeszcze poprószy. Czynne są dwa wyciągi. W snowparku póki co pojeździmy na 7 przeszkodach, ale trwa ciągłe dośnieżanie na skocznie i dodatkowe przeszkody.

Szrenica
Na stacji dolnej Szrenica I -1,3°C i pokrywa śnieżna do 40 cm. Przy stacjach górnych Karkonosz Express i Szrenica II do 20 cm śniegu i nieco zimniej niż na dole, -1,8°C. Czynne 2 koleje, Szrenica II i Szrenica II i wyciąg Baby Lift. Z pięciu nartostrad otwarty tylko Puchatek.

Zawoja
Po intensywnym dośnieżaniu trwającym od 31 grudnia w środę w końcu otworzono trasę zjazdową na Mosornym Groniu (1420 m). Tam warunki bardzo dobre: lekko powyżej zera za dnia i 40-60 cm śniegu. Do zobaczenia na stoku!

Jaworzyna Krynicka
W Jaworzynie pogoda sprzyja szusowaniu. Około -7 na szczycie i -2 w dolnych partiach. Pokrywa śnieżna od 20 do 60 cm. Trzeba uważać na szczycie Jaworzyny, gdzie na początkowym odcinku trasy (ok. 50 m) występują oblodzenia. Z tras czynne są: nr 1 (2600 m), nr 3 (700 m) oraz trasa szkoleniowa z wyciągiem Żółwik. Trwa naśnieżanie trasy nr 2.

jaworzyna

Jaworzyna Krynicka. Fot. jaworzynakrynicka.pl

Szczyrk
W Szczyrku najzimniej rano, -3°C. Po południu temperatura wzrasta do około 3 stopni, by wieczorem znowu spaść, do zera.  W czwartek uruchomiono wyciąg VI na Hali Pośredniej. Na trasie nr 8 (1170 m) do 30 cm śniegu i bardzo dobre warunki narciarskie. Nieźle również na „siódemce” (510 m, do 40 cm śniegu) i „dziesiątce” (900 m, do 30 cm). Na otwartej 3 stycznia „jedenastce” Golgocie (820 m) utrzymuje się gruba pokrywa śnieżna, do 60 cm.

Korbielów – Pilsko
W Korbielowie popadało, co na pewno poprawi warunki na sztucznie dośnieżanych trasach. Na horyzoncie kolejne opady i coraz niższe temperatury. Póki co lekki mróz i około 15-30 cm śniegu. Trwa dośnieżanie otwartej 2 stycznia Baby Jagi (700 m).

Szczawnica-Palenica
W Palenicy leciutko powyżej zera. Dziś rusza Szafranówka oraz Palenica II z dojazdami do peronów kolei i wyciągów. Pojeździmy od 9.00 do 19.30.

Kasprowy Wierch
Ósmego sporo nasypało, dziś pokrywa do 24 cm. Prognoza na dziś dość mroźna, przez cały dzień będzie się utrzymywał mróz do około -7°C. Wygląda to nieźle, ale nie pojeździmy - Goryczkowa i Gąsienicowa w dalszym ciągu zamknięte.

Źródła:

http://zieleniec.pl/

http://www.bialkatatrzanska.pl/

http://www.jaworzynakrynicka.pl/

http://sudetylift.com.pl/

http://korbielow.net/

http://www.szczyrkowski.pl/

http://www.pkl.pl/