Już od poniedziałku dla kilku województw zaczynają się ferie. Cieszy to szczególnie w kontekście tego, że po kilkudniowej odwilży za oknami znów zrobiło się biało. Wymarzone warunki na szusowanie! Zapraszamy do lektury „Warunków pogodowych na polskich stokach”.

Góra Kamieńsk
Zaczynamy garścią informacji z łódzkiego - tam też przecież można poszusować! Wystarczy spojrzeć na zamieszczone niżej zdjęcie ze stoku, żeby przekonać się, że kilkudniowa odwilż nie zaszkodziła trasom na Górze Kamieńsk. Za dnia temperatura ujemna, chociaż odczuwalna jest wyższa z racji świecącego słońca. Można pojeździć na trasach nr 1 i 3. Prawdopodobnie od dzisiaj rozpocznie się naśnieżanie trasy nr 2. Przy odpowiednio niskiej temperaturze jej otwarcie może nastąpić za 3-4 dni. Ruch na stoku póki co średni, ale zwiększa się.

kamiensk wknd_po_odwilzy

Góra Kamieńsk. Weekend po odwilży. Fot. gorakamiensk.info

Kotelnica Białczańska
Pogoda sprzyja białemu szaleństwu. Temperatura w nocy w okolicach -2°C. Po południu robi się jeszcze zimniej - dziś dochodzi do -4 stopni. Wiadomości ze stoku obiecujące. Czynnych jest 15 kolei (I, II, III, IV, VI, VIII, IX, V, 4, 5, VII, 8, 9, 10, 11) i 14 tras narciarskich (I, II, III, IV, VI, VIII, IX, V, 4, 5, VII, 8, 9, 10, 11), a zatem lepiej niż o tej samej porze tydzień temu. Pokrywa śnieżna od 30 do 80 cm.

Warto zainteresować się jutrzejszym (17 I 2015) eventem #chwytajokazjęnastoku organizowanym na Kotelnicy w Białce. Szykuje się ostra jazda, zwłaszcza dla miłośników okazji. Między 12.00 a 15.00 co godzinę na specjalnie wydzielonym odcinku będzie zrzucana setka piłeczek z numerami oznaczającymi nagrody. Będzie je można wymienić na nagrody w Factory. Szczegóły tutaj.

Zieleniec
W Zieleńcu zima pełną gębą! Warunki na stokach uległy zdecydowanej poprawie. Wszystko dzięki odpowiedniej temperaturze (obecnie około -7°C za dnia) i obfitym opadom śniegu, dzięki którym pokrywa śnieżna zalegająca na stokach zwiększyła się o przeszło 30 cm (wynosi teraz 30/60 cm). W rezultacie miłośnicy szusowania mogą korzystać z 21 z 24 wyciągów (w tym uruchomionego w minioną sobotę wyciągu kanapowego Mieszko M1 przy kościółku, który jest otwarty od 9.00 do 22.00) i ponad 30 tras. W najbliższych dniach przewiduje się otwarcie kolejnych tras narciarskich i wyciągów!

Gubałówka
Na fejsbukowym profilu PKL Gubałówka możemy przeczytać: „Jest magicznie!”. Faktycznie, wystarczy spojrzeć na zamieszczone niżej zdjęcie - w zakopiańskiej Gubałówce piękna zima! Za dnia mroźnie, -8°C, a wieczorem jeszcze kilka stopni w dół, -13°C. Śniegu sporo, do 60 cm. Nic tylko spieszyć na Polanę Gubałówki! Na Snowparku Goobaya też wszystko się zgadza. Od dziś już 2 skocznie w gotowości, 4 m oraz 8,5 m. Poza tym stoi już 8 przeszkód i kilka hopek dla dzieci. Gubałówka szykuje się na ferie!

gubalowka facebook

Fot. PKL Gubałówka Facebook

Jaworzyna Krynicka
W Krynicy -6°C na szczycie i -4°C w dolnych partiach. Pokrywa śnieżna od 35 do 75 cm. Do dyspozycji amatorów białego szaleństwa oddano 6 os. kolej gondolową przy trasie nr I, wyciągi na trasach nr II oraz nr III oraz wyciąg szkoleniowy Żółwik przy trasie nr II.

Warto zainteresować się również 5. edycją akcji „Bezpieczna zima z GOPR” organizowanej na Jaworzynie Krynickiej 16 i 17 stycznia. Cytując jaworzynakrynicka.pl, „Akcja ma na celu popularyzację zasad bezpieczeństwa wśród narciarzy i snowboardzistów na stokach oraz zwiększenie świadomości zagrożeń czyhających na turystów i nauki zasad bezpieczeństwa w górach”.

Szrenica
Na szczycie -8°C za dnia i -12°C w nocy. Przy stacji dolnej w dzień i w nocy cieplej o trzy stopnie. Pokrywa śnieżna od 20 do 40 cm, przy czym po weekendzie powinno przybyć kolejne 10 cm. Otwarta jedynie nartostrada Puchatek oraz koleje Szrenica I i Szrenica II.

Zawoja
Według danych ze szczytów Mosornego Gronia pogoda w Zawoi bardzo zimowa. Dużo śniegu i zimno, -7°C za dnia. Bardzo dobra widoczność. Na trasie Zjazdowej Mosorny Groń bardzo dobre warunki narciarskie. 50-70 cm naturalnego śniegu umożliwiają fantastyczne szusowanie! Czynne również wyciągi Baca. Tam 20-40 cm sztucznego śniegu. Na trasach przy wyciągach Wojtek mnóstwo śniegu, od 40 do 80 cm. Nic tylko szusować!

Szczyrk
Poranki w Szczyrku dość zimne, -6°C. Z czasem robi się trochę cieplej, -2°C po południu i -4°C wieczorem. Świeżutką informacją jest dzisiejsze otwarcie trasy nr 7 na odcinku Hala Skrzyczeńska - Suche. przylegający wyciąg nr 12 będzie czynny od godziny 8:00 do 16:00. Z pozostałych tras narciarskich czynna jest trasa nr 8 (odcinek Wierch Pośredni - Hala Pośrednia), nr 10 (Wierch Pośredni - Hala Pośrednia) nr 11 (Hala Pośrednia - Solisko „Golgota”)  oraz trasa na odcinku Suche - Solisko. Na wymienionych trasach zalega średnio 38 cm śniegu. Uruchomionych jest 5 wyciągów.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski znalazł się w zestawieniu najlepszych ośrodków narciarskich z regionu Europy Środkowo-Wschodniej portalu SkiResort i brytyjskiego magazynu „The Independent”. Link do artykułu tutaj.

szczyrkowski.pl

Fot. szczyrkowski.pl

Korbielów-Pilsko
W czwartek 14 stycznia wraz z obfitymi opadami śniegu Korbielowie zrobiło się biało. Od tego czasu „białości” tylko przybywa! Dziś w nocy kolejne opady, a z nimi 10 cm świeżego śniegu. W Korbielowie około -4°C za dnia i -10°C w nocy. Wszystko wskazuje na to, że taki rozkład temperatur będzie się utrzymywał przez nadchodzące dni. Na Pilsku temperatura mocno minusowa. Około -10°C w ciągu dnia i -11°C w nocy. Na stokach 5 czynnych tras z zalegającym na nich śniegiem 40-50 cm: Korbielów Kamienna-Solisko (700 m), Solisko-Korbielów (750 m), Baba Jaga (700 m), Cypisek (300 m) i Przedszkole Dimbo. Wszystkie wymienione trasy są codziennie przygotowywane przez ratrak. Nie ma odwilży. Uruchomiono cztery wyciągi: 4 os. kolej krzesełkową Korbielów-Solisko, 2 os. kolej krzesełkową BABA, wyciąg bezpodorowy Cypisek oraz wyciag talerzykowy DIMBO.

Szczawnica-Palenica
Na szczawnickiej Palenicy czynna jest trasa narciarska Szafranówka oraz Palenica II z dojazdami do peronów kolei i wyciągów. Od 10 do 20 cm śniegu i lekko minusowa temperatura, około -1°C.

Źródła:

http://zieleniec.pl/
http://gorakamiensk.info/
http://www.bialkatatrzanska.pl/
http://www.jaworzynakrynicka.pl/
http://sudetylift.com.pl/
http://korbielow.net/
http://www.szczyrkowski.pl/
http://www.pkl.pl/
http://www.skiinfo.pl/