W większości polskich ośrodków narciarskich zimowy sezon upływa pod znakiem lekkiego mrozu i mnóstwa śniegu. Jedno jest pewne, zima pełną gębą!

Góra Kamieńsk
Zaczynamy od Góry Kamieńsk, stoku w centrum Polski. Tam prawdziwy sezon zimowy. Za dnia lekki mróz (dziś -2°C) i dużo śniegu, 30-90 cm. W kontekście dość dużego ruchu na stoku ucieszy informacja, że w piątek uruchomiono trasę nr 2, co na pewno odciąży pozostałe trasy. Na zboczu „dwójki” gdzieniegdzie występują oblodzenia i bryłki lody, trzeba więc uważać. Trasa nr 1 jest węższa, ale lepiej przygotowana do szusowania. Zarówno wyciąg kolejkowy, jak i dwa wyciągi talerzykowe czynne. Dziś na stok opadła mgła, więc widoczność jest ograniczona. Należy zachować szczególną ostrożność.

Kotelnica Białczańska
Władze ośrodka narciarskiego w Białce Tatrzańskiej mogą mieć powody do zadowolenia. Kotelnica zajęła najwyższe miejsce w corocznym zestawieniu najlepszych ośrodków w Polsce przygotowanym przez portal Onet.pl. Drugie miejsce zajął Zieleniec Ski Arena. Brąz dla Jaworzyny Krynickiej. Szczegóły tutaj.

W nocy słupki rtęci na Kotelnicy pokazywały -7°C. Obecnie temperatura spadła do 0°C. Uruchomiono większość tras (z wyjątkiem trasy 1 FIS), na których pokrywa śnieżna waha się od 50 do 80 cm. Można też spróbować swoich sił na trasach biegowych. Otwarto trasy T1 - T4 z pokrywą śnieżną 30 - 50 cm.

Wszystkich miłośników białego puchu, którzy szczególnie dbają o bezpieczeństwo na stoku może zainteresować 7. edycja akcji Bezpieczny Stok organizowanej dziś na Wierchu Kotelnica. Program Bezpiecznego Stoku zakłada dużo atrakcji, m. in. naukę dobrych manier na stoku, zabawy w śniegu czy symulację zjazdu z poszkodowanym. Warto!

Jurgów
W Jurgowie słupki rtęci wskazują -1/-2°C. Na pewno ucieszy informacja, że uruchomiono dziś trasę nr 6 i wyciąg orczykowy F. W  sumie na dzień dzisiejszy czynnych jest 6 tras (1, 2, 3, 4, 6, 7) i wszystkie wyciągi (A - F). Trasa nr 5 CZARNA jest w trakcie ciągłego naśnieżania.  

Warto przypomnieć, że 23 stycznia (sobota) w Jurgowie odbył się pierwszy przystanek 7. edycji kultowej imprezy Red Bull Zjazd Na Krechę. „Zjazd na Krechę to niesamowite widowisko dla obserwatorów – prędkość i technika ale również pokaz kreatywności zawodników w doborze strojów” (szczyrkowski.pl). Najlepsi snowboardziści i narciarze zmierzą się ponownie już w przyszłą sobotę w Zieleńcu (30.01). Oto

Zieleniec
Styczniowa aura sprzyja szusowaniu. Jeszcze wczoraj termometry wskazywały ok. -8°C, prószył śnieg. Dziś słupki rtęci pokazują -2°C choć temperatura odczuwalna wynosi 1°C. Napadało mnóstwo śniegu, co umożliwiło uruchomienie wszystkich dostępnych wyciągów i tras narciarskich, na których zalega do 70 cm śniegu.

Jeżeli brakuje Wam czasu, żeby poszusować za dnia, nic straconego! W Zieleńcu można szusować po zmroku, co - cytując zieleniec.pl - „dodaje całemu przedsięwzięciu niedostępnego za dnia uroku”. Jeździć można aż do 22:00 na ok. 14 km odpowiednio przygotowanych tras.

nocna jazda_w_zielencu_07

Nocna jazda w Zieleńcu. Fot. http://zieleniec.pl/

Gubałówka
Na Polanie Gubałówki -3°C i 40-70 cm śniegu. W Snowparku Goobaya otwarto pierwsze dwa kickery - 4,5 oraz 8 m płaskiego.  Ale to nie koniec, bo w parku praca wre i już niedługo zostaną oddane kolejne dwie skocznie.

gubalowka facebook

Fot. PKL Gubałówka Facebook

Jaworzyna Krynicka
W Krynicy-Zdroju za dnia lekki mróz, -1,5°C. W nocy temperatura nieznacznie spada - dziś będą to około -2,2°C. Stok jest wyratrakowany i przygotowany dla snowboardzistów i narciarzy. Pokrywa śnieżna od 35 do 90 cm i rośnie. Od  piątku można szusować po trasie nr 2 (900 m)  i trasie nr 6 (1000 m). Łącznie do dyspozycji miłośników białego szaleństwa oddano sześć tras: 1, 2, 2a, 3, 6 oraz trasę szkoleniową z wyciągiem Żółwik. Uruchomiono również 7 wyciągów. Trwa snowparku i trasy slalomowej.

Młodszych czytelników Portalu, szczególnie uczniów, mogą zainteresować Mistrzostwa Ferii na Jaworzynie Krynickiej - otwartych amatorskich zawodach w slalomie. Najbliższa z trzech edycji zawodów odbędzie się 29.01.2015 (piątek) na trasie slalomowej usytuowanej wzdłuż trasy nr 6. Szczegóły tutaj.

Szrenica
Przy stacji dolnej Szrenica I słupki rtęci pokazują 1,4°C. W nadchodzących dniach ma być jeszcze cieplej. We wtorek prognozowana temperatura wynosi aż 4,4°C. Aurę na górnych stacjach Karkonosz Express i Szrenica II charakteryzuje ujemna temperatura -2,6°C i dość silny wiatr, 5 - 10 m/s. Pokrywa śnieżna od 25 do 40 cm. Bardzo ograniczona widoczność ze względu na zalegającą na stoku mgłę - trzeba zachować ostrożność. Można poszusować na „Puchatku” i „Śnieżynce”. Również po zmroku, do 22:00.

szrenica

Fot. http://sudetylift.com.pl/

Zawoja
W Zawoi lekki mróz, -1,8°C. Widzialność dostateczna w związku z opadłą na stok mgłą. Na trasie Zjazdowej Mosorny Groń bardzo dobre warunki narciarskie. 60 - 90 cm śniegu umożliwiają fantastyczne szusowanie! Czynne również wyciągi Baca. Tam 30-60 cm śniegu. Na trasach przy wyciągach Wojtek jeszcze więcej białego puchu, od 50 do 100 cm. Nic tylko szusować!

Szczyrk
W Szczyrku lekko poniże zera, -1°C. Z nowości na stoku należy wspomnieć sobotnie uruchomienie trasy nr 2 na odcinku Małe Skrzyczne - Hala Skrzyczeńska, na którą można się dostać wyciągiem nr III. Z nowo otwartą trasą w Szczyrku można pojeździć łącznie na 8 z 17 trasach (łącznie 9 km szusowania) i korzystać z 8 wyciągów. Średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi 34 cm.

Warto przypomnieć, że 6 lutego do Szczyrku wracają kultowe zawody Red Bull Zjazd na Krechę!

Korbielów-Pilsko
W nocy z soboty na niedzielę w Korbielowie symbolicznie prószyło. Zresztą w ciągu dnia również padało. W zależności od wysokości termometry wskazują -3 lub -5°C. Szusować można na 9 trasach, na które zabierze nas 8 czynnych wyciągów. Od dziś wiadomo, że w tym sezonie nie ruszy kolej krzesełkowa na Buczynkę. W tygodniu na trasach w miarę luźno, w weekendy ruch się natęża.

Szczawnica-Palenica
W szczawnickiej Palenicy -1°C za dnia i o stopień mniej w nocy. Jutro zgoła inaczej: w ciągu dnia termometry pokażą 1,7°C, a w nocy temperatura spadnie do -7,8°C. Można pojeździć na 3 trasach: rodzinnej (Palenica II), Szafranówce II i Szafranówce-Szczawnicy. Pokrywa śnieżna ma grubość od 40 do 60 cm.

Źródła:

http://zieleniec.pl/
http://gorakamiensk.info/
http://www.bialkatatrzanska.pl/
http://www.jaworzynakrynicka.pl/
http://sudetylift.com.pl/
http://korbielow.net/
http://www.szczyrkowski.pl/
http://www.pkl.pl/
http://www.skiinfo.pl/